Bellek

12 B izlenme  
20.11.2008
“BELLEK”

Görsel algı…
Bilinç altı…
Teknoloji “gelişim” kirlenme…

Yaşadığımız çağ teknolojik gelişmeler, bilgiye ulaşma kolaylığı ve benzerleri ile birlikte kirliliği de beraberinde getirmekte. Televizyon, internet, basılı medya, afişler, billboardlar , trafik, yükselen ve üst üste binen binalar… Farkında olmadan her gün maruz kaldığımız görsel bombardıman sonucunda, bilinç altından başlayan bir süreçle kişiselden toplumsala doğru ilerleyen bu zincirleme reaksiyon bireyler kadar içinde yaşadığımız doğayı da hızla tahrip etmekte.


Teknolojik gelişmelerle; fabrikalar kurulup üretim hızı artırılıyorsa, internet ortamından dünyanın “diğer” ucundaki bilgilere hızla ulaşılıyorsa, hastalıklar için bilim yeni ilaçlar geliştiriyorsa bunlar ve örneği çoğaltılabilecek bir çok durumda gelişim karşısında ödenen bedel de göz ardı edilmemeli. Bu bağlamda “gelişme” sözcüğü belki de tırnak içinde değerlendirilmeli. Fabrika = çevre kirliliği, internet = bilgi kirliliği, ilaç = yan etki çağrışımını oluşturan denkleme dönüşmeye başladıysa bir yerlerde hata yapıyoruz demektir.

Bu denklemin sonucunda ulaşılacak son basamak “gelişim = tükeniş” olmamalı. Kişisel boyutta başlayan kirliliğin salgın halinde yaşadığımız dünyanın maddesel ve manevi boyutta her alanını hızla tahrip etmesi gibi, kişisel boyutta başlayacak bilinçlenme ve arınma da hızla dünyayı onarmayı / korumayı başarabilir.


Kişisel bilinçlenme ve arınmanın başlayabilmesi içi gerekli olan ilk adım farkındalıktır. Bilinçaltımıza nelerin işlendiğinin farkına vararak hem çözüm üretebiliriz hem de kendimizi görsel algı bombardımanından koruyabiliriz.


Bellek 1, Bellek 2 , Bellek 3 ve Bellek 4 serisi; görsel algı yoluyla bilinçaltının tahribatı sonucunda bireyselden toplumsala uzanan “kirlenme/tahribat/ yok oluş” a dikkat çekmek üzere hazırlanmıştır.

Bermu-D.A.S
Bermuda Disiplinler Arası Sanat)2008
Devamı

Seçtiklerimiz