973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Merge Layers - Timuçin Unan

29 B izlenme  
13.11.2020

Sanatçı ilk kişisel sergisi “merge layers”da, bir portre olarak grafik tasarımcı Timuçin Unan ile (kendisi) tasarım süreci katmanlarını birleştiriyor ve izleyiciye farklı bir algı kapısı aralıyor.

Unan, ilk kişisel sergisi ''merge layers''ı, 29-mart 29 Nisan 2010 tarihleri arasında Çağla Cabaoğlu Art Gallery'de açıyor. Bir tasarımın ortaya çıkış anını kendini de görüntüleyerek çerçeveleyen Unan'ın yapıtları, izleyiciye çok katmanlı bir seyir olanağı sunuyor.
Unan'ın 16 yapıtının yer aldığı sergi, 29-mart 2010, Pazartesi günü saat 18:00'de düzenlenecek kokteylle açılacak ve üç hafta boyunca açık kalacak.
merge layers''Üst üste gelen katmanlarla oluşan yeni bir organizma'',

Timuçin Unan'ın işlerini ilk gördüğümde beni heyecanlandıran şeyin en yalın hali ile tanımı böyle bir şeydi sanırım. Bu tanım aslında çoklukla bilimkurgu filmlerinde duyabileceğimiz, kompleks ve nadiren karşımıza çıkan bir 'şey'in tanımı olabilir. Ama ya öyle olmak yerine, 0.5 derecelik bir kırılma payı ile etrafımızda bize çok tanıdık gelen şeylere yeni algımızı tarif ediyorsa bu cümle? Şahit olanların dikkatini çektiğine eminim, bir grafik tasarımcının bilgisayarı ve ekranı ile olan ilişkisi birçok kullanıcıdan cok daha farklı bir ritimde işler.

Kullanılan grafik tasarım programlarının ''kısa yolları'' üzerinden takip edilemeyecek hızda çalışan parmaklar, ekranda birbiri ardına açılan ve saa sola itiştirilen pencereler, tasarım sırasında kolaylıkla bulunabilmesi icin önceden yapılan kategorize etme, kodlama çalışmaları.

Hepsi bilgisayar ve tasarımcı arasında gözle görülemeyen bilgisayarın on/off düğmesi ile hayata geçen yoğun ışık huzmesini var eder ve tasarımcı çalıştığı sürece orada varlığını korur.
İşte tam da bu ''sıradan'' bilgisayar kullanım sürecinde, tasarımcının kendini kullanıcı olmaktan çıkartıp neredeyse üzerinde çalıştığı 'başka' bir layer'a dönüştüğü anı temsil ediyor gibi Timuçin Unan'ın işleri.

Timuçin Unan
1965’te Düsseldorf’ta doğdu. Görsel İletişim ve Tasarım alanındaki eğitimini Almanya’da tamamladı. Profesyonel kariyerine Birnbach Tasarım Atölyesi’nde başladı. 1992 yılında Türkiye'ye döndükten sonra sanat yönetmeni olarak çalıştı, 1999'da kendi tasarım ofisini kurdu. Aynı yıl, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tasarım dersleri vermeye başladı, Grafist 2000’de Workshop yönetti. 2000'li yılların başından itibaren sanat üzerine düşünüyor ve çalışıyor.
Sergi, pazar günü hariç her gün saat 11:00-19:00 arası gezilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin