3ed9bb05-596e-4bd5-bdad-96342b793089.jpg

Prag ve Sanat

111 B izlenme  
1.07.2015
Prag ve Sanat
Temmuz 2015
 
 
Prag şehri yetiştirdiği ve ev sahipliği yaptığı sanatçılarının değerli eserleri, romanları, besteleri ve filmleri ile hem Çek Cumhuriyeti’nin hem de Orta Avrupa’nın en önemli sanat ve kültür merkezi.
Prag’ın bir karakter olarak yer aldığı dünya edebiyatına damgasını vurmuş yazarlarından , Prag’da doğan ve ömrünün çoğunu bu şehirde geçiren Franz Kafka’nın dolaştığı sokakları, yazılarını yazdığı ve diğer sanarçılar ile sohbet ettiği kahveleri ziyaret edip Kafka’nın izinden Prag’ı keşfedebilirsiniz.
Prag’ın mimari dokusu, Gotik, Roman, Barok, Rönesans, Modern ve Yeni Sanat Akımından eşsiz örneklerle, kelimenin gerçek anlamıyla tüm ana Avrupa sanat dallarının örneklerine yer vermektedir. Yapıların her cephesi bir usta ressamın veya mimarın çalışmasını sergilemektedir ve bu duvarların ardında Dvořák, Smetana ve Mozart gibi tanınmış Avrupalı müzisyenler çalışmalarını yapmışlardır. Bu çalışmaların böylesine çekici olmasının ardındaki nedenlerden birisi de sahip oldukları dini ve politik motiflerdir.
Prag’ın müzik ve senfoni dolu sokakları Wolfgang Amadeus Mozart’a da ev sahipliği yapmış. Besteci Bedrich Smetana, ‘Moldau’ eseri ile Prag’ın ortasından geçen nehre saygı duruşu sergilerken, Antonin Dvorak çarpıcı ve süslü besteleri ile şehrin güzelliğini taçlandırmış.
Bu kentin sokaklarında dolaşırken birçok sanat aynı anda tanıklık ediyorsunuz.
Prag sokaklarında karşınıza sürpriz heykeller ve enstelasyonlar çıkabiliyor. Mala Strana eski şehir bölgesindeki daracık sokaklarda gezerken bir çatıdan sarkan heykel sizi epey şaşırtabilir.David Cerny nin heykeli psikanalist Sigmund Freud’un ‘tutunmak ya da kendini bırakmak’ arasındaki çelişkisini yansıtıyormuş. Freud’un ölüm korkusunu ele alan sanatçı, bir yandan da ‘status quo’ yu sorgulamış.
1930’larda Paris’te yayılan sürrealist akımı ile yakından haşır neşir olan Çekoslovakyalı sanatçılar hala bu ruhu Prag’da yaşatıyor sanki. 
Prag’ın sanat dolu her köşesi insana ilham veriyor.
Farklı ressamların yaptığı bir tablonun içinde geziyormuşsunuz gibi,yani herşey,binalar,arabalar,insanlar,yollar,köprüler, bir sanat eseri kadar güzel bu şehirde.
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz