973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

500 Sanatçının 4500 Eseri Tek Platformda! | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

4 yıl önce

SANAT SEVERLER 500 SANATÇININ 4500 ESERİNİ BİR TIKLA NASIL İNCELEYECEK?

Tek bir tıkla Türkiye’deki güncel sanat üretimini ve sergileri takip etmeye ne dersiniz? 500’ü aşkın sanatçının 4500 eseri, 40’a yakın sanat alanı, güncel sergiler ve daha nicesi… İnanabiliyor musunuz? Hem sanatçıyı hem de sanat severi mutlu edecek dev bir sanat platformundan bahsediyorum. Sanatçıların daha büyük ölçekli işler yapmasına olanak tanıyan platform: kolekta.com.tr 

Tüm güncel sanat dünyasına kolekta’dan ulaşabiliyorsunuz. Farklı disiplinler arası yakınlaşmanın en güzel örneği bu platform. Sanat üreticileri ve farklı disiplinleri bir araya getirerek kolektif çalışmalar ortaya koyuyor. 'Sanatın amacı sınırları aşmaktır.' sözünün hakkını da fazlasıyla veriyor.

Ali Alışır, Melez Ruhlar, Bozlu Art Project

YENİ SANAT KOLEKTİFİ KOLEKTA’DA NELER VAR?

Türkiye’nin çok kapsamlı online sanat platformu kolekta.com.tr de resimden fotoğrafa, heykelden enstalasyona, özgün baskıdan desene, yeni medyadan seramiğe ne ararsanız var. 

Bedri Baykam, Kırmızı Ev ve At

Kolekta, tek bir adresten Türkiye’deki güncel sanat üretimini ve sergileri takip etmeye olanak sağlıyor. Kariyerinin başında genç sanatçılardan, usta sanatçılara kadar; 500 sanatçının binlerce eserinin bir arada olduğu Kolekta, gün geçtikçe büyüyen ağı ile bir yandan da güncel sanatın dijital bir arşivini tutuyor, sanatçılar ile ilgili kaynak oluşturuyor.

Constantinos Taliotis, The Revenge of Sunsky

Galeriler arasında ise artSümer, Anna Laudel, Art On Istanbul, Bozlu Art Project, BüroSarıgedik, C.A.M Galeri, Ekavart Gallery, Evin Sanat Galerisi, Ferda Art Platform, Galeri/Miz, Galeri 77, Galeri Nev, Galeri Nev İstanbul, Galerin Selvin, Galerist, Krank Art Gallery, Labirent Sanat, Martch Art Project, Merkür Galeri, Mixer, Öktem Aykut, PG Art Gallery, Piartworks, Pilevneli Gallery, Pilot, Piramid Sanat, Sanatorium, Siyah Beyaz, The Empire Project, The Pill, x-ist ve Zilberman bulunuyor. Bağımsız sanat alanlarında ise Daire Sanat, Evliyagil Dolapdere, Kasa Galeri ve Noks bağımsız sanat alanı Kolekta yer alıyor.

Ekin Su Koç, Room For Rent, Anna Laudel Gallery

Kolekta ayrıca her ay, sanat dünyasından konuk olan farklı isimlerin özel seçkilerini de öneri olarak ziyaretçilere sunuyor. Kolekta’nın bu ay ki özel seçkilerinde; küratör, sanat yazarı, akademisyen Derya Yücel’in ‘Ekosentrik Yaklaşımlar’ seçkisi, Müze Evliyagil ve Evliyagil Dolapdere kurucusu, koleksiyoner Sarp Evliyagil’in seçkisi ve 2016-2019 yılları arasında uluslararası fotoğraf sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapan Leica Galeri'nin direktörlüğünü yapmış olan Yasemin Elçi’nin ‘Fotoğrafa Nereden Başlamalı?’ başlıklı seçkisi yer alıyor. Dijital sanat buluşmalarınız daim olsun.

Fulya Çetin

Mehmet Güleryüz, Botta

Kolekta çok yakında yayına girecek İngilizce versiyonu ile Türkiye’nin sanat dünyasını yurtdışına da açmayı hedefliyor.

www.kolekta.com.tr / Instagram:kolektacomtr

Nadide Akdeniz 

Yazı: Fulden KarayelEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin