d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Ahmet Güneştekin, NY Marlborough Galeri' de Yazan: Eda Aksoy

Eda Aksoy

10 yıl önce
Sanat dünyasının en saygın galerilerinden biri olan Malborough Galeri, gurur verici bir sergiyle, Ahmet Güneştekin' in eserlerine ev sahipliği yapıyor.Kandinsky, Francis Bacon ve Jackson Pollock gibi sanatçıları sergilemiş olan Malborough Galeri’ nin ilk Türk sanatçısı olan Güneştekin, karanlığın içinden ışık saçan güneşi sembolize eden yeni tuvallerini sergiledi. Sergilenen eserler olağanüstü ayrıntılı ve üç boyutluluk hissi veren çizgilerden oluşuyor. Eserlerin alt tabakalarında ilk bakışta fark edilmesi zor olan mitolojik ve spirituel karakterler barındırıyor. Sanatçının eserlerine büyük emek ve zaman harcadığı detaylardan belli oluyor. 


Sergi açılışında Türk ziyaretçiler kadar Amerikalı sanatseverlerin de açılışa katılmaları çok dikkatimi çekti. New York gibi bir sanat metropolünde Güneştekin' in eserlerinin bu denli ilgi görmesinden de ayrıca gururlandım. Daha açılış gecesinde eserlerin neredeyse hepsi satılmıştı. Ahmet Güneştekin, İmam Altınbaş, Marcia Levine ve Pierre LevaiKatalog yazısını da ünlü sanat kritigi ve "The End of Art" kitabının yazarı Donald Kuspit yazdı.Bu başarılı sergi açılışından sonra Ahmet Güneştekin' i sadece Türkiye' de değil, Malborough ve onun kalibresindeki galerilerde de göreceğimizi düşünüyorum.


Şair, yazar Gülseli İnal ile birlikte

Sergi New York Malborough Galeri'de 4 Ocak’ a kadar devam edecektir. Sanatseverler New York'a yolunuz düşünce, mutlaka ziyaret edin! 


Yazı ve Fotoğraflar: Eda AksoyEn Çok Okunanlar