f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Bedri Baykam'ın Boş Çerçeveleri New York' ta Sergileniyor Yazan: Eda Aksoy

Eda Aksoy

11 yıl önce


"'Bu da sanat mi?' dedirtmeyen sanat, sanat degildir" diyen Bedri Baykam, sadece çerçevelerden oluşan eserlerini New York The Proposition Gallery'de sergiliyor.

 Tavandan asılan 7 boş çerçeve sanatcıya göre aslında "boş" değil, içleri canlı ve aynı zamanda geçici bir zamanıi resmediyor. Marcel Duchamp ile başlayan "Hazır-Yapım" kavramını ileriye taşıyan sanatçı, günlük nesnelere olan ilgi yerine, yaşam alanına farklı bakmayı öğretiyor.

Sürekli yeniyi arayan ve bu tavrıyla yerli ve yabancı sanatseverleri şaşırtmayı başaran Baykam, bu kez de dünyanın bir numaralı sanat merkezinde “boş çerçeveler” sergilemeyi tercih ediyor. Tabii aslında bunlar sadece ilk algılamada “boş” sandığımız işler… 

Sergi için hazırlanan katalog New York’lu ünlü eleştirmen Robert C. Morgan ve Türkiye’de sanat eleştirisinin önde gelen ismi Hasan Bülent Kahraman’ın bu son çalışmalar hakkındaki makalelerini içeriyor.

Bedri Baykam’ın New York The Proposition Gallery’de, kalabalık bir açılışla gerçekleşen sergisi 12 Mayıs 2013 tarihine kadar devam edecek.


Yazı ve Fotoğraflar: Eda AksoyEn Çok Okunanlar