5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Burning Man, Çölde Dünyanın En Çılgın Sanat Festivali Yazan: Eda Aksoy

Eda Aksoy

10 yıl önceBurning Man, Nevada'da Black Rock City çölünün içinde bir hafta süren bir festival. Burning Man'e dünyanın her köşesinden gelen 60.000 üzerinde insan sanat, müzik, doğa ve paranın varolmadığı özgür bir toplumu tecrübe etmek için gidiyorlar.


Bu olağan üstü eserlerin yakılması bize güzelliklerin geçici olduğu, ve sıfırdan başlayıp yeni şeyler inşa edebiliceğimizin dersini veriyor. Geceleri de bütün eserler renkli ışıklarla aydınlatılıyor. 


İnsanların sadece bu festival için kendi inşa ettikleri birçok sanat eseri ve festivalin ismini aldığı "burning man", son iki gün yakılıyor. Her sene farklı design edilen "Temple" bu sene Gregg Fleishman ve Melissa Barron'dan oluşan SYNTHESIS LLC. tarafından inşa edilmiş. "Temple of Whollyness"  (Bütünleştirme Tapınağı)  ismini verdikleri tapınak ziyaretçilerin kendileri ve dünya ile bütünleşmeleri için ilham vermek için kurulmuş. Çivi ve uhu kullanmadan, sadece tahta parcalarının iç içe girmesi ile inşa edilen bu tapınağın içinde meditasyon yapan insanlar ile gerçekten inanılması güç bir enerji oluşuyor. Tapınağın içi ziyaretçilerin aklından geçen, çoğu söylemekte güçlük çektikleri düşünceleri, vefat eden sevdiklerinin isimlerinin olduğu yazılar ile dolu. Bu yazılar da tapınak ile beraber festivalin son günü yakılıp serbest bırakılıyorlar.Beni en çok etkileyen eserlerden biri Michael Christian'in "Drifts" isimli 3 devasa metal parçadan oluşan eseri idi. Nöron yada sinir hücrelerine benzeyen bu cisimler olduğunuz açıya göre çölde süzülüyor gibi duruyorlardı. 

Bir diğer dikkat çeken eser de dansçı Deja Solis'i resmeden "Truth is Beauty" idi. Marco Cochrane heykelini kadına yönelik şiddete karşı farkındalığı yükseltmek için ve kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilmeleri için yapmıştır. Ayak ucunda duran, ellerini ve gövdesini geriye doğru açan poz, güven ve sevgi veriyor. Bunu da kadın kendini güvende hissettiği için yapabiliyor. 
 


Hayalleriniz için, Dreambox'un içine giriyorsunuz ve dilekte bulunuyorsunuz.Daha birçok eser, insanları, enerjisi ile Burning Man bir hafta süren bir festival olsa da etkisi uzun süre kalan ve anlatılması güç bir deneyim oluşturuyor. Bu çılgın festivalden önümüzdeki yıl tekrar gelmek üzere ayrıldık. Yazı ve Fotoğraflar: Eda AksoyEn Çok Okunanlar