f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Almanya'nın Göç Tarihine Işık Tutan Sergi, Immer Bunter | Yazan Sevgi Yıldırım

Sevgi Yıldırım

6 yıl önce

Hannover seyahatimin ikinci durağı olan ve beni oldukça etkileyen bir sergiden bahsetmek istiyorum: Immer Bunter.

Immer Bunter, geçmişten beri varolan göç sorununa ve doğurduğu sonuçlara yeni bir bakış açısıyla bakmamızı sağlayan bir sergi. Türkiye, Portekiz, İtalya, Yugoslavya gibi ülkelerden gelen göçmenlerin, adaptasyon sorununu tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

Aynı zamanda, Almanya’nın o dönemde sergilediği göçmen politikasını, göçmenlere sunduğu çözümleri ve bu “çözümlerin” yarattığı kültürel arada kalmışlığı eleştirel bir şekilde ziyaretçi ile buluşturuyor.

Sergide şüphesiz ki en büyük ilgiyi işçi yatağının yer aldığı kısım oluşturuyor. Alman markası Volkswagen kaşeli polar battaniyeye, Türkçe yazılmış olan uyarı levhası eşlik ediyor.


Ek olarak, Türk kültürüne hakim olan tavla, sünnet şapkası ve dini kitap gibi ögeleri de görmeniz mümkün.

Sergide yer alan başka bir sürpriz ise, Sibel Kekilli’nin yer aldığı Duvara Karşı filmi oluyor. Fatih Akın’ın yönetmenliğini yaptığı Duvara Karşı filminden kesitlerin yer aldığı sergi, 6.jenerasyonunu yaşayan göç toplumunun arada kalmışlığına ithafta bulunuyor.

İlim ve Kültür Aşağı Saksonya Bakanlığı ve kuzey Almanya'da Halk kooperatif bankalarının VR Vakfı tarafından desteklenen Immer Bunter sergisi, Landesmuseum Hannover ( Lowe Saxony State Museum)’da 27 Ağustos 2017 tarihine dek görülebilir.


Yazı: Sevgi Yıldırım


 En Çok Okunanlar