5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Pop-Art'ın Godfather'ı Eduardo Luigi Paolozzi Londra’da! | Yazan Sevgi Yıldırım

Sevgi Yıldırım

7 yıl önce
Ünlü İtalyan asıllı İskoç heykeltıraş/sanatçı Sir Eduardo Luigi Paolozzi Londra’da yer alan Whitechapel Gallery’de sanatseverler ile buluşuyor!

20. yüzyılın en inovatif ve başkaldıran sanatçılarından biri olarak kabul edilen Eduardo Paolozzi 1924 yılında doğdu. 2005 yılında aramızdan ayrılan sanatçı, İngiliz pop-art akımının “godfather'' ı olarak kabul ediliyor.

Sergide sanatçının gençlik yıllarından başlayarak ölümüne kadar olan eserlerinden nadide seçkiler çeşitli formlarda yer alıyor. Londra’nın ünlü Whitechapel Gallery’si, Eduardo Paolozzi’nin 250’nin üzerinde eserine ev sahipliği yapıyor.

Eduardo Paolozzi eserlerini heykellerinden, pop-art temalı eserlerine, grafiklerden 3 boyutlu eserlere kadar geniş bir seçkide sunuyor. Ayrıca sanatçı, eserlerini üretirken metalden kumaşa geniş bir seçkide materyal kullanmış. Sergi tüm bu geniş seçkiyi görmek açısından da büyük önem taşıyor.

Sergide sanatseverlere en büyük sürpriz ise sanatçının müzisyen kimliği oluyor. Serginin son bölümünde yer alan Martin Kershaw’a ait “Hero as Riddle” isimli heykel ünlü sanatçının müzikleri eşliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Pop-art’ın seçkilerini görmek ve sanatçının hayat hikayesine tanık olmak isteyen herkes Eduardo Paolozzi sergisini 14 Mayıs 2017 tarihine kadar Whitechapel Gallery/London’da görebilir.

Yazı: Sevgi Yıldırım
 En Çok Okunanlar