Londra Design Museum’da Fear and Love | Yazan Sevgi Yıldırım

Sevgi Yıldırım

7 yıl önce
Londra’nın yenilenen Design Müzesi yeni mekanında, yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor: Fear and Love: Reactions to a Complex World.

Reactions to a Complex World sergisi en inovatif mimarların ve tasarımcıların birbirinden özel 11 enstalasyonuna yer veriyor. Sergi günümüz dünyasını ve değişen parametrelerini, son tüketicinin bu değişimlerden nasıl etkilendiğini sorgulamamızı sağlıyor.

Sergide zaman, seksüel kimlik, harekete duyarlı robotlar ve moda gibi çok çeşitli konulara ithaf eden eserler yer alıyor.

Sergide yer alan ABB firmasının harekete duyarlı robotu, siz hareket ettikçe sizinle beraber hareket ediyor. Aslında günümüz dünyasında sürekli hissettiğimiz “izlenme” kavramına ve son dönemde oldukça tartışılan Industry 4 değişimine de ithafta bulunuluyor.

Dikkat çeken bir diğer eser ise Hüseyin Çağlayan ve Intel’in ortak projesi olan “Room Tone” projesi.

Hüseyin Çağlayan’ın Paris’te gerçekleştirdiği ilkbahar/yaz kreasyonunda yer alan taşınabilir kemerler ve güneş gözlükleri mankenlerin beyin sinyallerini ölçerek, hissiyatlarını şeffaf bir şekilde izleyiciye ulaştırıyor. “Data minding” kavramını da sorgulamamızı sağlayan bu eser, duyguların kontrolünü sorgulamamızı sağlıyor.

Fear and Love: Reactions to a Complex World sergisi Londra Design Museum’da 23 Nisan 2017 tarihine kadar görülebilir.

Yazı: Sevgi Yıldırım

 En Çok Okunanlar