Anish Kapoor Versailles Sarayı’nda | Yazan İnci Aksoy

İnci Aksoy

8 yıl önce
Fransa tarihinde önemli yeri  olan muhtesem Versailles Sarayı’nın bahçesinde çağdas sanatın en önemli  isimlerinden heykeltraş Anish Kapoor’u ağırlıyor.
Sarayın görkemli bahçesine girince sizi ilk karşılayan C-Curve 2007 sarayın bütün ihtişamının heykelin üzerinde yansımasını görüyorsunuz. Aynı eseri Londra’ da 2010 yılında Kensington Park’ta görüp hayran kalmıştım.

Dirty Corner Cor-ten Steel, earth and mixed Media 60m Installation 2011

9 Haziran’da açılan sergi, daha başlar başlamaz Kapoor’un eserleri arasında yer alan 'Dirty Corner’ kayalarla çevreli 60 metrelik devasal heykelin Kraliçe'nin vajinasının alım gücünü temsil ettiğini söylemesiyle, medyanın Kral 16. Louis’in eşi Marie Antoinette' e gönderme yaptğını yazınca sadece Fransa’da değil tüm dünyada olay yarattı. Sonrasında Kapoor yanlış anlaşıldığını söylese de, eleştirilerden kurtulamadı.Her ne kadar söylem eleştirilere yol açtıysa da, serginin kapısında internetten bilet almamıza rağmen sıcak bir Pazar günü içeri girebilmek için 2,5 saat bekleyince reklamın kötüsü olmaz diye bosuna dememişler diye düşünüyor insan!


Olaylara sebep olan Dirty Corner'ın önünde ben =)
1954 Bombay doğumlu, Hint asıllı İngiliz sanatçı Kapoor 1973 yılında Londra’ya yerleşiyor. Eğitimini Hornsey College of Art ve Chelsea School of Art tamamlıyor. 1990 yılında Venedik Bienali'nde İngiltere'yi temsil ediyor ve aynı senelerde İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden ‘’Turner Prize’’a layık görülüyor ve dünyanın bir çok ülkesinde anıtsal heykelleri yer alıyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz yıl Sabancı Müzesi’nde açtığı sergi ve kişiliğiyle sanatseverlerin yoğun ilgisini görmüştü bende sergiyi 5 kere sıkılmadan gezmiştim!
En ilgi çeken eserlerden biri enstalasyon ''Descension'', 2015.


''Sectional Body Preparing for Monadic Singularity" 2015

Fransa’ da en kapsamlı sergisini 2011 de Grand Palais’de açan sanatcı bu defa Paris Versailles Saray'ının uçsuz bucaksız muhtesem bahçesinde geçmişten bu günümüze heykeller arasında altı eseri yer alıyor.

 

Kırmızı ve siyah renklerden oluşan görkemli bahçeye yerleştirdiği devasal boyuttaki küp enstalasyonu. Gelen ziyaretçilerin, çocuklar dahil, içine girerek farklı alanlardaki deliklerden gökyüzünü görerek hayal dünyanızı zorluyor.
 


 Versailles Sarayı Catherine Pegard Başkanlığı’nda 2008 yılından itibaren çağdaş sanatın önemli isimleri Giuseppe Penone, Lee Ufan, Jeff Koons, Takashi Murakami ve Joana Vasconcelos u ağırladı.
Sarayda çağdaş sanata yer verilmesinin, ziyaretçi sayısını yükselttiğini söyleniyor.
Darısı bizim müzelerimizin başına!

 9 Haziran’da başlayan sergi 1 Kasım’a kadar sürüyor. Paris’e yolunuz düşerse kaçırmayın derim.Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar