5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Anıtsal Seramik Heykel Öncüsü Jun Kaneko Yazan:Gülten İmamoğlu

Gülten Imamoğlu

10 yıl önce
Jun Kaneko anıtsal seramik heykel dalında öncü olarak tanınan bir sanatçıdır. 1942 Japonya Nagoya doğumlu olan sanatçı, 1963 yılında California`ya taşınmıştır. Sanatsal kariyeri boyunca oran ve ölçü uzerinde çalışmıştır. ‘Eğer dünyadaki herşey ayni boyutta olsaydı büyük ihtimalle ölçü fikrine ihtiyacimiz olmazdi’ diyen Kaneko’ya gore ‘Hiç birşey kendi başına var olmaz; herşey hemen yanında veya kendi cıvarında olan diğer objelerden yada içinde bulunduğu ortamdan etkilenir’. Zamanla konu ve ölçünün bu elementleri eserlerinde daha da öne çıkmıştır.


Kaneko`nun form ve üslubu ve heykelleri üzerinde kullandığı puantiyeli, çubuklu, karo ve benzeri desenler izleyicilerinde; çevrelerindeki kişiler ve eserler arasında daha fazla farkındalık yaratır.


Kaneko`nun kendi özünden gelen batı ile doğu kimliklerini sentezlemesi sanatindaki Amerikan ve Japon estetik ögelerin dengesinin kaynağıdır. Kullandığı figürler, meditatif ve ruhsal özellikler Japon kültürü ve mitolojisinden gelmektedir. Çalışmalarının anıtsal ve toplumsal özellikleri de Amerika`nin modern geleneksel özünden gelmektedir. Kültürler arasi geçiş eserlerinde eşsiz bir özellik yaratır. Bu yanıyla bütün izleyiciler için evrensel bir dile sahiptir.Kennedy Sanat Merkezi ve Washington National Opera işbirliği ile gerçekleştirilen sergide Jun Kaneko`nun seramik repertuari uç degisik tür yapıt ile sunulmuştur; kendine özgü Dango’lar, büyük boy seramik büstler ve en son yarattigi renkli entersan Tanuki’ler.


Kaneko 3-18 Mayis 2014 tarihlerinde Kennedy Sanat Merkezi’inde sahnelenen Mozart’ın Sihirli Fülüt operasının set ve kostüm dizaynlarını da yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nin en sevilen başkanlarından biri olan J.F. Kennedy anısına yaptırılan bu kültür sanat merkezinde her an sanatsal bir etkinlik yakalamak da mümkün.  Sergi 'Ülkeler Koridoru' olarak adlandırılan ve ABD ye ait Konsolosluğu bulunan tüm ulke bayraklarının asılı olduğu mekanda izlenebilir.  Ayrıca J.F. Kennedy' nin anıt mezarı da Washington DC de Arlington Askeri Mezarlığında yer almaktadır.Yazı: Gülten İmamoğluEn Çok Okunanlar