f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Arco Madrid'in Ardından Yazan:Gülten İmamoğlu ekavArtblog

Gülten Imamoğlu

11 yıl önceİspanya'nın başkenti Madrid'de bu yıl 32'incisi gerçekleştirilen ARCO Madrid Sanat Fuarı’na Türkiye konuk ülke olarak katıldı. 13- 17 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ARCO Madrid kapsamındaki "Focus on Turkey" başlıklı programda, Türkiye’den birçok galeri, sanatçı, küratör ve kültür kurumu yöneticisi ağırlandı.


Guillermo MoraBu önemli fuara ilk olarak 1998 yılında Portekiz, sonra sırasıyla Fransa, İtalya, İngiltere, Avustralya, İsviçre, Yunanistan, Meksika, Avusturya, Güney Kore, Brezilya, Hindistan, ABD'nin Los Angeles kenti ve Hollanda davet edilmişti.Avrupa ile Latin Amerika’daki çağdaş sanatçıların, galerilerin ve koleksiyonerlerin buluşma noktasını teşkil eden ve Dünyadaki önemli bir kapı olan ARCO Madrid'e, bu yıl 27 ülkeden 201 sanat galerisi ve 2 binden fazla sanatçı katılımıştır. Türkiyeden ise Vasıf Kortun'un kuratörlüğünde İstanbul’dan NEV, Maçka Sanat, Galeri X-İst, Dirimart, Rampa, Manâ, Elipsis, Pilot, Rodeo ve NON olmak üzere toplam 10 sanat galerisi katıldı.Ayrıca bunun yanında 4 sanat kurumu ile de temsil edildik. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer ve 13. İstanbul Bienali küratörü Fulya Erdemci, fuar programı kapsamında sanat profesyonellerine yönelik konuşmalar gerçekleştirdiler.ARCO Dostları Derneği tarafından verilen 4 ödülden 2’sine Türk çağdaş sanat koleksiyoncuların layık görülmesi ülkemizi ayrıca onurlandırmıştır. IFEMA fuarı başkanı Luis Cortes, ARCO direktörü Carlos Urroz, Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu ve sanat dünyasından önemli kişilerin katıldığı törende Türkiye’den “Elgiz Koleksiyonu’’ ve “Collectorspace’’ adlı özel koleksiyonculuk yapan sanat kurumu ödül aldı.Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu'nun ev sahipliğinde Madrid'in Conde Duque Sanat Merkezi'nde verilen davette bir gösteri yapan performans sanatçısı Eser Selen büyük ilgi gördü. "Hayalin" adlı performans kapsamında, müzik eşliğinde, beyaz bir elbiseyle davetliler arasına karışan Selen, "insanların anlık düşlerini iletmekte kendi vücut dilini yeryüzündeki bir köprü olarak" izleyicilere sundu.


Dirimart standında standında Türk sanatseverler ile


Santiago Villanueva


Öndeki eser: Santiago Villanueva

Zaha Hadid'den Botero'ya kadar zengin bir sanatçı katılımının bulunduğu fuarda, 200€ ile 10 milyon €'luk geniş bir fiyat aralığında satışa konulan eserler Dünya'nın pek çok ülkesinden olduğu kadar Türkiye'den de katılan seçkin izleyiciler tarafından özel ilgi gördü.


Luiz Zerbini


Leandro Erlich

Çağdaş sanatın toplu halde izlenmesinde ve geniş kitlelerle paylaşılmasında en etkili organizasyonların sanat fuarları olduğu düşünülünce, Arco Madrid de koleksiyonerler ve sanat meraklıları için bulunmaz bir fırsat olmuştur.


Juan Asensio


Francisco Segara
 Yazı ve Fotoğraflar: Gülten İmamoğluEn Çok Okunanlar