Asya Sanatının En Seçkin Örnekleri Bu Müzede

Gülten Imamoğlu

11 yıl önce

Asya sanatının en seçkin örnekleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’ deki the Freer Gallery of Art ve hemen yanındaki Arthur M. Sackler Gallery’de sergileniyor.


Smithsonian Institute’un 19 müzesinden biri olan Arthur M. Sackler Gallery 1982 yılında kurulmuş. Müzeye adını veren Arthur M.Sackler 50 milyon dolar değerindeki yaklaşık 1000 eserle birlikte müze binasının inşaatı için de 4 milyon dolar bağışlamış. Müzenin %96’sı yerin altında bulunuyor. (tam olarak “The Enid A.Haupt Garden”in altındadır).


Müzede başta Hindistan, Çin ve Japonya olmak üzere Asya’nın birçok ülkesinden hem tarihi hem de çağdaş sanat eserleri bulunuyor. Bu eserler arasında yakın doğunun metal işleri ve seramikleri, güney ve güneydoğu Asya’nın heykelleri, Çin ve Japonya’nın yeşim taşı ve bronz eserleri ile resimleri sayılabilir. Ayrıca müzede bir kuyumcu olan Henri Vever’den alınan ve the Vever Collection adıyla bilinen eserler de yer alıyor. Vever’in 1900-1943 yılları arasında topladığı eserler arasında Persian ve İslamik resimler ile birlikte Persian kitaplarının en nadide örnekleri
de mevcut.  1979 yılında Japonya başbakanı Masayoshi Ōhira the Freer Gallery of Art’ı ziyaret etmiş ve Asya sanat eserlerinin sergilenmesi koşulu ile Japonya adına müzeye 1 milyon dolar bağışlamış. Bir yıl sonra the Smithsonian Institute’nin başvurusu üzerine Amerikan Senatosu müzeye 960.000 dolar tutarında bir destek kararı almış. Bu federal bütçelerinin koşulsuz kullanıldığı ilk projedir. Çoğunluğunu 21.000 eser ile Japon ve Çin koleksiyonunun oluşturduğu müzede 2200 parça İslam eserleri ile Budizme ait çok seçkin eserler yer almaktadır. Koleksiyonda Anadolu’ya ait sadece Osmanlı dönemi İznik çini örnekleri mevcuttur.   
 Müzede Eser Dağılımı; Amerikan Sanatı -1500 eser, Antik Mısır Sanatı -1000 eser, Antik Yakın Doğu Sanatı-1100 eser, İslam Dünyası Sanat -2200 eser,  İncil El Yazmaları 6’dan fazla,  Çin Sanatı 10.000 eser,  Japon Sanatı 11.000 eser,  Kore Sanat 500 eser,  Güney Asya ve Himalaya Sanatı -1200 eser,  Güneydoğu Asya Sanatı-900 eser. 
 Arthur M. Sackler Gallery Asya çağdaş sanatına ev sahipliğinin yanı sıra uluslararası güncel sergiler de gerçekleştiriyor. Koleksiyonunun büyük kısmını satın alarak oluşturan müze önemli bir kısmını da hediye ve bağışlar yoluyla edinilmiş. 25 Aralık dışında yılın tamamında hizmet veren müzeye online ulaşarak 11.000 den fazla eseri izleyebilirsiniz.

 

 Yazı ve Fotoğraflar: Gülten İmamoğlu
 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin