Arco Madrid’in Ardından | Yazan Aslı Özok

Aslı Özok

9 yıl önce

Arco Madrid, bu sene 34. kez 25 Subat- 1 Mart 2015 tarihlerinde 29 ülkeden 218 galerinin katılımı IFEMA’nın organizasyonu ile açıldı. 160 profesyonel galeri, bu sene Arco Madrid’in yer verdiği misafir ülke, Kolombiya’dan seçilmiş 10 galeri  ( 20 Sanatçı ) ve Solo Projects  (Kişisel ve Alternatif Projeler) ile geçen yıllara göre bana çok sakin geldi. Bu sene fuarın zamanlama olarak , üç önemli fuar arasında kalmasınında bunun bir nedeni olduğunu düşünüyorum.. (The Armory Show NY, ArtBasel Hong Kong ve Art Dubai Contemporary)

Benim kişisel olarak  izlemekten zevk aldığım  Julian Opie’nin Mario Sequeria galerisinde hem video çalışmalarını, heykellerini, büstlerini kısacası kişisel sergisini izlemek çok keyifli ve ilgi çekiciydi.


Julien Opie

Benim özellikle sevdiğim ve  takip ettiğm sanatçılar,  Chillida ve Barcelo ‘nun işleri Galeri Elvira Gonzales’in  standında izleyici ile buluşuyordu.


Chillida & Barcelo

Bu senede iki salondan oluşan Arco Madrid ‘de yorulan izleyiciler için çeşitli alanlar yaratılmıştı. Vip kart sahibi izleyici ve koleksiyonerlere için  Zara Home tarafından düzenlenen özel Lounge çok başarılıydı. Gerçek bir bahçe atmosferi,kuş sesleri ve servisi ile diger fuar organiszyonlarından çok farklıydı.Madrid’de Arco Madrid ile eşzamanlı açılan başka fuarlara baktığımızda Art Madrid’15 Cibeles, bu sene çok başarılıydı. Hem izleyici hemde galerilerin seviyesi hersene daha başarılı bir çizgi izliyor.  Şehrin merkezinde olması, Circulo de Bellas Artes ‘in, galerilerin ve vakıfların ortaklığında yapılan, 10. Yılını dolduran, küçük ama önemli bir fuar diyebiliriz.


Alejandro Monge

İspanyol sanatçı Alajendro Monge yaptığı bu çalışma fuarda çok ilgi çekti. Her 50 euro yu desen olarak  çizen sanatçı daha sonra bunları özel bir teknikle yakmış.  Küllerinide gene özel bir teknikle dondurmuş. İnsanda dokunma hissi yaratan küller, bronz bir heykel kadar sert hale gelmiş.

   Bir başka fuarda JustMAd Emerging Art Fair;  6.sı açılan fuar, bu sene COAM Colegio Oficial Arquitectos de Madrid’de açıldı. Yapı olarakda Madrid’de bilinen, mimarlık ve endüstriyel dizayn okulu Brooklyn ve Kolombiya’dan gelen genç sanatçılarında katıldığı ve genç koleksiyonerlerinde takip ettiği dinamik bir fuardı.


COAM, La Sede

     Tüm fuarlar sona erdiğinde, İspanya’da tek konuşalan konu, Kübalı sanatçı Wilfredo Prieto’nun 20.000 Euro' ya satılan yarım bardak su enstalasyonu oldu.


Wilfredo Prieto

Art Fair Tokyo 2015 , 19 Mart Preview (ilk gösterim) açılışını yaparak 22 Mart Pazar gününe kadar devam etti. Hem Koridoor Contemporary Art Project’in sanatçısı olarak davet edildiğim hemde izleyici olarak gittiğim Tokyo Sanat Fuarı, Japon sanatçılar ve galeriler için çok önemli; galeriler ArtBasel Hong Kong’un ardından, hiç ara vermeden, birgün içinde hazırlandılar.

Güney ve Kuzey kanatları olarak kendi içinde ikiye ayrılan fuara 140 galeri Japonya ve diğer Avrupa ve Asya ülkelerinden katıldı.
 Bu seneki Venedik bienalinde yer alıcak Japon sanatçıları ve daha önce Venedik bienalinde yer almış sanatçılarıda izleme imkanı bulduk.  Venedik bienali ve Japon Paviyonu hakkında söyleşiler,  fuar esnasında programda  yer aldı. Sempozyum ve Workshoplarında olduğu yoğun bir fuar programı vardı. Lorenzo Rudolf (Art Stage Singapur) ve Kin U Ho (Art MO)  katıldığı Asian Art Forum,  Asyada varolan sanat marketini anlamak için enteresan bir söyleşiydi.

Fuar’ın yer  aldığı Rafael Vinoly’nin  high-tech mimari  yapısı Tokyo İnternational Forum yapı olarak çok etkileyiciydi.
Fuarı  55.000  ziyaretçinin gezdiği resmi rakamlarla belirlenmiş, benim gözlemlediğim, günün her saati dolu ve  ciddi satışı olan bir fuardı.


Tokyo International Forum


Tomoyoshi Sakamoto “Three Wise Girls” See No Evil, Speak No Evil, Hear No Evil
Art Lab Tokyo


Miyanaga  Aiko, Mizuma Art Gallery


Chizuru Masumura


Kazuki Takamatsu

Sayılı davetlilerin katıldığı resepsiyon, koleksiyoner Takeo Obayashi’nin  Tadao Ando tarafından tasarlanan ve Olafur Eliasson’un muhteşem seramikleri ile taçlanmış “Yu-un” konuk evinde verildi. Muhteşem Yu-un’da herşey sanat eseri ve koleksiyonun parçası.
Olafur Eliasson Obayashi konukevi için özel seramikler tasarladı.


Obayashi KoleksiyonuTakeshi Haguri , Toki –no Wasuremono Gallery ve ben…

Yazan: Aslı ÖzokEn Çok Okunanlar