f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Venedik’te 56. Bienal Rüzgarı | Yazan Aslı Özok

Aslı Özok

8 yıl önce

56. Venedik  bienali , Nijeryalı Küratör Okwui Enwezor seçkisi ve Paolo Baratta ‘nın başkanlığında 6 Mayıs ‘ta açıldı. 53 ülkeden 136 sanatçının katıldığı bienal, 9 Mayıs ile 22 Kasım arasında Giardini ve Arsenale ‘de ziyaret edilebilinir.


Sırbistan,”United Dead Nations” Ivan Grubanov

Küratör Okwui Enwezor ,Münih şehrinde bulunan Haus der Kunst Müzesi’nin direktörlüğünü yapıyor.  56. Venedik bienalinin temasını “All The World’s Future” ( Dünyanın Tüm Gelecekleri) olarak belirlemiş.
Küratör’ü etkiliyen  Walter Benjamin’in tamamlanmamış eseri olan pasajlarında “diyalektik imge” olarak adlandırdığı notlarından, alegorik olarak  okumasını yaptığı Paul Klee ‘nin “Angelus Novus” isimli mono baskı çalışması ve Karl Marks’ın en önemli yapıtı”Das Kapital” olmuş.
 Walter Benjamin pasajlarında, tarihin meleğinin yüzünü geçmişe dönüp parçalanmış olanı biraraya getirmek istesede, cennetten esen fırtına ile geleceğe sürüklendiğini ; bizim ilerleme diye adlandırdığımız, işte bu fırtınadır; derken, Enwezor’ın projeside, sanatçıların geçmişin tarihsel izlerinden  bugünün dünyası ile kurdukları ilişkilerini ve bu ilişkilerinden oluşturdukları sanatlarını kapsıyor.
Bir yandan da bienal boyunca Karl Marks’ın Das Kapital’i Arena’da hergün okunuyor. Enwezor, bunun sebebinide yaşamakta oldumuz dünyada varolan kaotik, eşitsiz ve yıkıcı tavrın giderek güçlenmesi ile bağlıyor. Tüm bunlarda bu yıl ki bienale politik bir kimlik kazandırıyor. Venedik Bienali bu sene “Altın Arslan”ı Ermeni Pavyonu’nun “Armenity” sergisine verdi.Benim ve büyük çoğunluğun favorisi olan Japonya  “The Key in the Hand”, Chiharu Shiota. Sanatçının, Zorlu Center PSM’de “İlk Ev” isimli yerleştirmesi bulunuyor.


İngiltere , Sarah Lucas…


Sarah Lucas…


Fransa, “Révolutions” Céleste Boursier-Mougenot


Norveç, “Rapture”, Camille Norment


Rusya, “The Green Pavilion”, Irına Nakhova


Arjantin, “The Uprising of Form”, Juan Carlos Distéfano


Azarbeycan, “Do not Fear”, Rashad Alakbarov, The Union of Fire and Water, Yarat

Azerbeycan’ın “Vita Vitale” ve “Beyond the Line” isimli her iki pavyonu Haydar Aliyev Vakfı  ile bienalde yerini alıyor. Azerbeycan’ın,  “The Union of Fire and Water” isimli sergisi Yarat ile Plazzo Barbaro’da başarılı ile sergileniyor.


Türkiye, “Respiro”, Sarkis

Türkiye Pavyonu, bu sene ilk defa sanat bienali için kullanılıyor.Arsenale’de bulunan Türkiye Pavyonu, İKSV ve 21 destekçinin katkısı ile Türkiye’nin yüzünü güldürüyor.


“Jump in to the Unknown”, Collateral Event of the 56th İnternational Art Exhibition La Biennale di Venezia.

Bienal sergisinin içinde yer alan, Türk sanatını temsil eden ve bizi sevindiren, Bedri Baykam  ve Denizhan Özer ‘in Uluslararası Nine Dragon Heads ile yer aldığı “Jump into the Unknown “ Plazzo Loredan  dell’Ambasciatore ‘da izleyici ile buluşuyor.


Bedri Baykam, “ Empty Frame”, Nine Dragon Heads


Denizhan Özer, “Static Lives”, Nine Dragon Heads ,
Park Byoung (Nine Dragon Head, Artistic Director)


6-7-8 Mayıs  günleri preview, Bienal den görüntüler..
Yazı: Aslı Özok
 En Çok Okunanlar