5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Art Attack Genç Sanatçıları Buluşturdu Yazan: Meri Tek

Meri Tek

10 yıl önce

İlk defa gezdiğim, Teşvikiye Şakayık Sokak’ta bulunan, Türker Art’ın ferah ortamı Art Attack isimli karma sergiyle birleşince ortaya oldukça canlı bir atmosfer çıkmış. Bu sergideki eserler genç sanatçıların son dönem çalışmalarından oluşuyor ve bu sergiye enerjisini veren ilk etken. Bir diğer etken ise sergideki çalışmaların belli bir konsepte bağlı kalmaması.


Emre Tandırlı

Sergide kolaj, yağlıboya ve heykel gibi farklı çalışmalara rastladığınız gibi her bir eserde farklı bir konsept görüyorsunuz; bu da sergiye bağımsız bir hava katıyor ve isminin hakkını veriyor, zira farklı çalışmalar bir araya gelmiş ve ziyaretçilere görsel bir atakta bulunuyorlar.


Çağatay Odabaş

Bahsetmek istediğim ilk eserlerden biri galeri girişinde bulunan ve gözlerimi alamadığım çoğumuzun tanışık olduğu Arwen adlı Liv Tyler portresi. Çağatay Odabaş’a ait olan bu çalışma akrilik döküm boncuğun kullanıldığı bir karışık teknik örneği. Boyutu ve boncukların renk ahengiyle dikkati üzerine çeken bu eser sergide en beğendiğim işler arasında yer alıyor. Muhtemelen Liv Tyler hayranı ya da Arwen karakterini seven ziyaretçiler için bu çalışma sevindirici olacaktır.


Emre Tandırlı

Bu güzel eserin çok yakınında olan başka bir çalışma Emre Tandırlı’ya ait ve Altın Yaz II ismini taşıyor. Yine Emre Tandırlı’ya ait Mega Rüya isimli çalışmayı da hemen çaprazında görebilir ve mega kent gerçeğini Tandırlı’nın perspektifinden inceleyebilirsiniz.


Hande Şekerciler

Bu arada bir heykel yerleştirmesi de sergi alanında dikkatinizi çekiyor. Bu epoksi heykel çalışması Hande Şekerciler’e ait ve bana bilgisayar oyunlarında ya da filmlerde rastlayabileceğimiz fantastik karakterleri çağrıştırdı.


Arda Yalkın

Bu eserle birlikte Arda Yalkın’a ait bir çalışma da hemen yakınlarda dikkatinizi çekiyor. Nefes II isimli bu çalışmayı da beğendiğimi belirtmek isterim. Alanda ilerlediğimiz zaman kelebek biçiminde rengarenk bir kolaj çalışmasıyla karşılaştım.


Burcu Bulak

Bu kolaj Burcu Bulak’a ait ve Funfly ismini taşıyor. Çalışma isminin hakkını sonuna kadar veriyor çünkü gerçekten eğlence dolu bir enerji alıyorsunuz bu renkli kelebekten.


Arya Karin Sofuoğlu

Biraz ileride rastladığım Arya Karin Sofuoğlu’na ait Toxic Girl isimli çalışmada koyu sarı ve griye ait farklı tonlardaki kontrastıyla dikkat çeken bir çalışma.


Serdar Akkılıç

Sergideki çeşitli eserler arasında Aslı Vural’a ve Berna Narmanlı Arpacı’ya ait farklı kompozisyon çalışmalarının yanı sıra Serdar Akkılıç’ın Regenaration  I, II,III  isimli tuval üzeri akrilik eserleri dikkat çekiyor. Serdar Akkılıç’ın  regeneration isimli çalışmalarında yine fantastik bir dünyaya giriş yapıyorsunuz. 


Aslı Vural

Bu kadar güzel ve dikkat çekici çalışmaların yer aldığı Art Attack karma sergisi farklı fikir ve bakış açılarını bir arada barındıran güzel bir sergi. Gerçekçi, hayali, soyut birçok tarzı farklı çalışma şekilleriyle sunuyor bize Türker Art. Bu çalışmaların farklı konseptlerde oluşu sergiye kopukluk katmıyor, tüm eserler konsept itibariyle farklarına rağmen gayet güzel ve uyumlu bir düzen içinde sergileniyorlar ki bu bence karma sergiler için önemli bir nokta. Keyifle gezdiğim bu sergiyi 15 Şubat 2014 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.Yazı: Meri TekEn Çok Okunanlar