973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Cevdet Erek’in ÇIN’ı, Çınlamaya Devam Ediyor | ARTtvNews

ArtNews

6 yıl önce


Sanatçı Cevdet Erek'in geçtiğimiz sene Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda yer alan işi ÇIN, yolculuğuna bir kitap ve önümüzdeki günlerde basılacak bir plakla devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl 13 Mayıs-26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi kapsamında Türkiye Pavyonu’nda sanatçı Cevdet Erek’in mekâna özgü bir mimari müdahale ve 35 kanal sesten oluşan eseri ÇIN sergilendi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği Türkiye Pavyonu, Fiat sponsorluğunda, SAHA Derneği’nin prodüksiyon desteğiyle gerçekleştirildi.

ÇIN projesi ekibinde, yerleştirme öncesi proje koordinatörü ve hafıza Yelin Bilgin, mimar ve yumuşak bir ses Gürden Gür, mimar ve güler yüz Elif Tunçel, sanat tarihçisi ve kardeş Ayşe Erek ve görsel kimlik tasarımcısı Yetkin Başarır yer aldı.Bienalin sona ermesinin ardından Ocak 2018'de, içerisinde bienal boyunca esere eşlik eden metinler, fotoğraflar ve diyagramlardan oluşan bir kitap basıldı. Eserle aynı adı taşıyan kitabın tanıtımı için 27 Şubat Salı günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta bir buluşma gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü gazeteci ve yayıncı Cem Erciyes'in üstlendiği sohbette, sanatçı Cevdet Erek, kitabın tasarımcısı Yetkin Başarır ve Türkiye Pavyonu’nun koordinasyonunu yürüten İKSV Yurtdışı Projeler Yöneticisi Tuna Ortaylı Kazıcı bir araya geldi. Proje ekibinin diğer üyelerinin de katıldığı sohbet sırasında sanatçı Ali Taptık’ın Türkiye Pavyonu'nda yaptığı video belgeleme ilk kez gösterildi.

Kitap ve Plak Hakkında

Kitapta, bienal süresince mekânda da ziyaretçiye sunulan "Kendini Tekrar Etmek İçin" adlı metin, kitap için özel olarak çekilmiş fotoğraflar ve diyagramlardan oluşan bir akışa eşlik ediyor.

Kitapta proje öncesinde ve süresince paylaşılmış metinlere de yer veriliyor. Türkiye’de İKSV tarafından, Yapı Kredi Yayınları’nın dağıtımıyla yayımlanan kitabın konsepti ve tasarımı Yetkin Başarır’a, fotoğrafları ise Ali Kabaş’a ait.

Kitap Yapı Kredi Yayınevi’nin yanı sıra İstanbul’daki seçkin kitapevlerinden 80 TL’den satışa sunuluyor. Ayrıca çeşitli üniversite ve sanat kurumlarının kütüphanelerinden de kitaba ulaşmak mümkün.

Kitabın yanı sıra ses süslemelerinin örnekleri ve çeşitli düzenlemeleri ile sergi kitapçığını içeren 10’’ plak da yakında kitabevleri ve plakçılarda satışa sunulacak.


Hazırlayan: Pınar SaraçoğluEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin