f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Dünya Tarihinin En Önemli Sanat Rekortmenleri! | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

4 yıl önce

Dünyanın en pahalı tablosu ünvanının değişim hızına yetişmek zor!

Bir sanat eserinin değeri nasıl belirlenir? Piyasa her zaman bir resme, albüme, herhangi bir sanat performansına, sanat eserine veya çeşitli kültürel olgulara parasal bir değer biçer. Para sanatı, sanat parayı çeker. Sizce bu durum nasıl ilerler?

İşte Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en yüksek satış rakamlarını yakalamış rekortmenler ve eserleri:


Leonardo da Vinci - Salvador Mundi: 450.3 Milyon Dolar


Paul Gaugin - Nafea Faa Ipoipo: 300 Milyon Dolar


Paul Cezanne - The Card Players: 250 Milyon Dolar


Francis Bacon - Three Studies of Lucian Freud:142.4 Milyon Dolar


Gustav Klimt - Portrait of Adele Blach: 135 Milyon Dolar


Edvard Munch - The Scream: 119.9 Milyon Dolar


Claude Monet – Meules: 110.7 Milyon Dolar


Pablo Picasso - Nude, Green Leaves and Bust: 106.5 Milyon Dolar

Bu arada rekorların kırıldığı müzayedelerden de bahsetmeden geçemeyeceğim!

TÜRKİYE REKORU ARTAM’DA!

Türkiye’de Osman Hamdi Bey’e ait rekor satışlar Artam Antik A.Ş tarafından gerçekleştirildi. Pera Müzesi’nde bulunan 'Kaplumbağa Terbiyecisi' adlı tablosu 3 milyon 950 bin dolara, 'Bursa Ulu Cami' adlı tablosu 4 milyon 550 bin dolara ve 'Vazoya Çiçek' adlı tablosu ise tam 1 milyon 300 bin dolara alıcı buldu.


Osman Hamdi Bey - Kaplumbağa Terbiyecisi

Osman Hamdi Bey’in rekor fiyata satılan 'Kuran Okuyan Kız' adlı tablosunu Malezya aldı. Londra’da ki Bonhams Müzayede Evi’nde 6 milyon 390 bin sterline (yaklaşık 44 milyon TL) satıldı. Bir rivayete göre British Museum’da sergilendiği söyleniyor.


Osman Hamdi Bey - Kuran Okuyan Kız

Londra’da düzenlenen bir müzayedede, Fransız ressam 'Edouard Manet’in Portresi' 22 milyon 441 bin sterlin’e (yaklaşık 50 milyon TL) alıcı buldu. Kendisini elinde palet tutarken resmettiği portresi bu. Pablo Picasso’nun Kara Kalem Çalışmaları 700 bin ile 1 milyon sterlin arasında satılırken, sanatçının Femme Endormie adlı eseri 1 milyon 300 bin sterline ve Buste de Matador adlı yağlı boya eseri 5 milyon 300 bin sterline alıcı buldu.


 Edouard Manet - Otoportre

Banksy'nin Avam Kamarasını şempanzelerin istila ettiğini hayal ederek yaptığı tablo 9.9 milyon sterline (yaklaşık 63.3 milyon TL) satıldı. Sanatçının bundan önceki rekoru 1 milyon sterlinden yüksek bir meblağa satılan kırmızı balonlu kız adlı eseriydi.


Banksy - Devolved Parliament (Geri evrilmiş Parlamento)

Fransız ressam Claude Monet’in 'Meules' adlı tablosu açık arttırmada 110.7 milyon dolara satıldı. Sotheby’s Müzayede Evi tarafından New York’ta yapılan açık arttırmada 8 dakika sonra satıldı. En pahalı dokuzuncu tablo olarak seçildi.

İtalyan ressam Artemisia Gentileschi’nin 40 yıl sonra ortaya çıkan tablosu 4.8 milyon Euro’ya satıldı. Satışı gerçekleştirilen müzayede evi Artcurial 'Lucretia' adlı yağlı boya tablonun rekor fiyata Paris’te yaşayan Avrupalı bir koleksiyoncunun aldığının duyurdu.


Artemisia Gentileschi - Lucretia

Genelde tablolarında güçlü kadınları resmeden sanatçının 'Lucretia' adlı eserinde, tecavüz edildikten sonra elindeki hançerle intihar etmek üzere olan bir kadın tasvir edilmiş.

Fransız ressam Paul Gaugin’e ait tablo 9 buçuk milyon Euro’ya alıcı buldu. 1897 tarihli 'Te Bourao II' adlı tablosu.


Paul Gaugin - Te Bourao II

Dünyanın en pahalı tablosu 'Salvator Mundi', Leonardo da Vinci’nin baş yapıtlarından biridir. Ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından rekor fiyata satın alındı. Leonardo da Vinci 1500’lü yıllarda yaptığı tablo Kasım 17’de 450 milyon 300 bin dolara satıldı.

David Hockney 90.3 milyon dolara Christies Müzayede Evi’nde 'Havuzda İki Figür' adlı tablosu New York’ta düzenlenen müzayede de satıldı.


David Hockney - Havuzda İki Figür

Cimabue’nin eseri 'İsa ile Alay' adlı tablo 24 milyon Euro’ya (yaklaşık 153 milyon TL) ye satılarak rekor kırdı.


Cimabue - İsa ile Alay

Evet sevgili sanatseverler yanlış okumadınız eserlerin hepsi rekor fiyata alıcılarını buldu. Sizce sanat eserini değerli kılan satıldığı fiyatı mı? Yoksa ortaya konan sanatın değeri mi? Tabi ki tartışılır. Yorumlarınızı bekliyorum. Sanat dolu günler dilerim.

Yazı: Fulden KarayelEn Çok Okunanlar