973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

En Pahalı Sanatçılardan Damien Hirst 8 Farklı Şehirde

Leyla Ünsal

12 yıl önce      Dünyaca ünlü Gagosian Gallery, 46 yaşındaki ünlü ingiliz sanatçı Damien Hirst’ün « The Complete Spot Paintings 1986–2011 » isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.Aynı anda dünyanın 8 farklı şehrindeki (New York, Londra, Paris, Lon Angeles, Roma, Atina, Cenevre, Hong-Kong) 11 farklı Gagosian Gallery’de  sergilenen 150’den fazla özel koleksiyoncudan toplanmış sayısı 300’ü geçen Damin Hirst tabloları birbirinden farklı boyut ve renklerdeki beneklerden oluşuyor.


      1965 senesinde İngiltere Bristol’de doğan, uzun senelerdir Londra’da yaşan ve çalışan sanatçı eserlerini şu şekilde yorumluyor : « Ben daima bi renkçiydim. Renklere karşı büyük benzersiz bir aşk besledim. Renklerle kendi etrafında oynuyorum. ‘Spot painting’ yani bu dairesel lekelerin ortaya çıkış sebebi de bu ; bu renkleri oluşturmak ve onun dışında hiç bir şey yapmamak. Birdenbire istediğin yapmak istediğim şeyi elde ettim. Bu sadece renklerin neşesini ele geçirmenin bir yoluydu. » 
Sergiyi gezerken Gagosian Gallery’nin görkemli beyaz duvarlarına asılmış beyaz fonlu tablolar üzerindeki bu rengarenk lekeler gözlerinizi kamaştırıyor. 


Yazan-Fotoğraflar: Leyla ÜnsalEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin