5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

20 Ülkeden, 144 Galerinin Yer Aldığı Paris Sanat Fuarı Yazan:Leyla Ünsal

Leyla Ünsal

11 yıl önce

28 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında Paris’in en görkemli mekanlarından olan Grand Palais’de düzenlenen 7. Paris Art Fair 2013, dünya üzerindeki 20 farklı ülkeden tam 144 galeriyi bünyesinde topladı. Rusya ise bu seneki fuarın onur konuğuydu.Rafael Barrios - Galerie Pascal Janssens

Modern ve çağdaş eserlerin yer aldığı birbirinden kapsamlı dünya çapındaki galerilerin sunumundan oluşan bu sanat fuarı, 2013 senesinde Doğu (Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya) sanatçı kimliğine ağırlıklı olarak yer veriyor.Laurent Chehere - Galeri Paris BeijingErwin Olaf

74 yeni katılımcının yer aldığı 2013 Paris Art Fair uluslararsı boyutta dikkate değer bir genişlemeyle köklü değişikliklere yer veriyor. 2012’de 16 farklı ülkeden galeri katılımını kabul eden fuar, bu sene 20 farklı ülkenin galerilerini ağırlamakta. Katılımcıların %43ünü yabancı galeriler oluşturuyor.


Dimitri Tsykalov - Galerie Rabouan Moussian


Rusya’nın onu konuğu olarak ağırlandığı fuarda, Moskova, Saint Petersbourg, Rostov on Don, Vladivostok gibi farklı şehirlerden gelen 11 Rus galeri ve 90 Rus sanatçısı yer alırken, 20 farklı Avrupa galerisinde de Rus sanatçılara ait eserler yer almakta. 1930 senesinden bu yana olan Rus sanatındaki tüm gelişmeleri takip etemk için muhteşem bir fırsat sunuluyor.


Alexei Kostroma

Bu sene geçen senelerden farklı olmak üzere bir de ‘promises’ bölümü yer almakta fuarda. Henüz 5 yaşını doldurmamış olan bu yenı galeriler, ilk fuar denemelerini yaşamakta. 12 yeni galeri Art Fair ile yeni müşteri piyasası ile tanışmakta ve bir çok sanat severe ulaşma şansı bulmaktadır. Aynı zamanda bu sanat severler için de, genç galeriler ve yeni yeteneklerle tanışma ortamı yaratıyor.
Yalnızca sanat eseri değil, yeni dizayn parçaları da fuarın bir parçasını oluşturuyor. Çağdaş yeteneklerin yaratıcılığı ile meydana getirilen birbirinden farklı tasarımlar yine çağdaş galerilerin ilgi çeken kısımlarından biri haline geliyor.Jean-François Rauzer / Galerie Paris, Beijing


Her baharda Grand Palais’nin eşsiz avlusunu süsleyen bu fuar, her yaştan her kültürden izleyiciye hitap ederken, çağdaş sanatı erişilebilir kılıyor. Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan yapıtlarla halkı birleştiren bu organizasyon, özellikle mekanın yapısal etkisi ile birlikte büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Dünyanın
dört bir yanından sadece bu fuarı gezmek için gelen turistler, ve belki de ikinci üçüncü kez sergiye giriş yapan ilgili sanat severler uzun kuyruklar oluşturuyor.

Resim, heykel, fotoğraf, yerleştirme, kolaj, tasarım objesi, grafikler ve daha nice farklı çalışmaya yer veriliyor. Ziyaretçilerin şaşkınlık ve hayranlıkla keşfettiği eserler, Grand Palais Art Fair tarafından düzenlenen katalogda ve resmi internet sitesinde detaylarıyla ilgilisine sunulmakta.

Bu heyecan ve haz dolu sanat dünyasını keşfetmenizi şiddetle tavsiye ediyorum! Dünyanın en önde gelen eserleri bir fuar çatısı altında toplanıyor! Kaçırılmaması gereken bir fırsat..

Yazı ve Fotoğraflar: Leyla ÜnsalDaha fazla bilgi için aşağıdaki linki TIK layabilirsiniz.
http://artracking.wordpress.com/2013/04/12/790/ En Çok Okunanlar