f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Salvador Dali Centre Pompidou da Yazan:Leyla Ünsal

Leyla Ünsal

11 yıl önce

Centre Pompidou bu kez 20. Yüzyılın en karmaşık, en üretken yaratıcısını sanat severlerle buluşturuyor: Salvador Dali. Modern sanat tarihinin usta figürü en çok tartışılan güçlü ismi.


Resim, heykel, desen gibi farklı türlere ait özel seçilmiş 200 eserin yer aldığı sergi günde 6.000 den fazla ziyaretçi bulunuyor. Karakterinin en güçlü çizgilerini eserlerine yansıtmaktaki başarısıyla ünlü ressam, dhiyane fırça darbelerinde aşırılığı mükemmeliyete dönüştürüyor. Aynı anda Dali’nin 16 yaşındayken kaydettiği ‘Bir dahi olacağım ve herkes bana hayran kalacak.’ sözünün haklılığını kanıtlar nitelikte.Eskiz kağıt üzerine desen, obje, sinema, film, tiyatro projesi ve fotoğraf gibi televizyon programı farklı alanlardaki çalışmalarını bir araya getiren bu sergi; Dali’nin performans ve happening sanatındaki öncülüğünü gözler önüne sermektedir.


‘Karmaşayı düzene koyma’ arayışı, Dali’nin eserlerinde kışkırtıcı bir yaşama sanatı yaratan ressamın karmaşık öyküsünü anlatıyor. Istakoz telefonlar, kokuşmuş eşekler, eriyen saatler, organik konutlar varlık-nesneler ve Dali’nin kompozisyon öğelerinden yalnızca bir kaçı. Ustalıkla kullandığı eşsiz yeteneğiyle ‘yerleştirmede’ en özel isim olmayı başarmıştır.

Aykırılıkları algılanamaz oyuklara yerleştirecek, tuhaf çizimler yaratır. Kompozisyona ancak paranoyak bir bakış açısının keşfedebileceği imgeler koyar. Ölçeklerle oynar. Küçük desenleri büyüteç yardımıyla en ince ayrıntısına kadar detaylandırarak çizer.

Dali, tablosunun konusuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan sahneler kurmak için farklı arka planlar, değişik perspektifler, karanlık köşeleri tercih eder. İşte bu sebeple Dali, doğru yorumlanması en zor sanat eserlerinin sahibidir.


25 Marta kadar sürecek olan Dali sergisini tüm sanat severlere şiddetle tavsiye ediyorum!
Yazı ve Fotoğraflar: Leyla ÜnsalEn Çok Okunanlar