Frieze Sculpture Park; Doğa'da Büyüleyici Heykeller | Yazan Nurdan Ateş

Nurdan Ateş

4 yıl önce

Müzelerin, sanat galerilerinin duvarlarını yıkarak, halka açık havada ücretsiz olarak sergilenmesini amaç edinen Frize Sculpture Park Londra Açık Hava Sergisi Regent’s Park İngiliz Bahçeleri Bölümü’nde 20 uluslararası sanatçının eseri ile 3 Temmuz’da sanatseverlerle buluştu. Yorkshire Sculpture Park Direktörü Clare Lilley tarafından seçilen 20 uluslararası sanatçıya ait eserler 6 Ekim’e kadar ücretsiz görülebilecek. Yaz ayı süresince halka eğlenceli ve hoş zamanlar vaat eden parkta bazılarının üstlerinde çocukların bile oynayabildiği, sandviçinizi yerken, kahvenizi içerken, sporunuzu yaparken görebileceğiniz bu eserlerin hepsi uluslararası alanda üne sahip ağırlıklı kadın sanatçılara ait.

Sergiye 19 Mayıs 2018’de 89 yaşında aramızdan ayrılan Robert Indiana‘nın “One through Zero“ ile başlamak istedim. 1960‘larda LOVE ve Barack Obama’nın Başkanlık seçimleri için HOPE heykelleri ile bilinen sanatçı için sayıların önemi büyük. 1950’lerin sonu 60‘ların başında sayılarla çalışmaya başlayan sanatçı 17 yaşına kadar 21 farklı evde yaşamış. Kullandığı yollar, yaşadığı evler hepsinin bir sayısı var ve sanatçı için her sayı pek çok anlam ve duygu yüklü. Geçtiği yollar, bina numaraları ve bunların biçimleri, şekilleri... Anıtsal sayılar yaşam döngüsünü farklı bir biçimde ele alır. 1 doğumu simgelerken 5-6-7 adım adım büyümeyi, yetişkinliği, 0 ise ölümü, bitişi, sonu temsil ediyor.


İngiliz heykeltıraş Zak Ove ‘nun Autonomous Morris 2018

Gezmeye devam ediyoruz. Sanatçının otomobil ve kaporta parçalarından oluşan retro totem mask eseri herkesin işine karışan, dedikoduyu iş haline getiren insanları betimlemek için gerçekleştirdiği, parkta çocukların çok ilgisini çeken eğlenceli eserlerinden.

1952 Çin doğumlu sanatçı Ma Desheng‘in çarpıcı taş serisi çalışması. Aşındırılmamış taş tasvirleri ile köylü, işçi sınıfı ile otoritenin, baskıcı Komünist parti hükümetinin üflesen devrilecek dengesini gözler önüne sergileyen sanatçı Ai Weiwei’ nin de içinde olduğu Stars Grubunun kurucu sanatçılarındandır. Stars grubu ile 2 sergi düzenleyen ve her ikiside Çin hükümetince kapatılan sanatçı tutuklanarak hapse atılmıştır. Ülkesini terk eden sanatçı halen Paris’te yaşamaktadır.

1981 doğumlu İngiliz sanatçı Jodie Carey in Cord. Görünüşte hassas, kırılgan ama temeli kuvvetli ve sağlam bir bağ “anne-çocuk ilişkisi” konu almış.

Halka açık alanlarda büyük ölçekli çalışmaları ile tanıdığımız 1955 Barcelona doğumlu Katalan heykeltraş sanatçı Jaume Plensa’nın “Laura Asia’s Dream, 2018“ çalışması ile parkta yerini alıyor.

Parkın bir diğer ilgi toplayan çalışması 1970 doğumlu Amerikalı sanatçı Lars Fisk‘e ait Tudor Ball, 2019. Büyük ölçekli küreleri ile ünlü sanatçının çalışması isminden de anlaşılacağı üzere, İngiliz tarihinin en parlak dönemi Tudor Hanedanlığı dönemine bir gönderme niteliğindedir.

1951 Japonya doğumlu ressam ve heykeltıraş Leiko Ikemura‘a ait Usagi Kannon II. Sanatçı yaşlı bir kadın suratı, tavşan kulakları ve bir mabet girişini anımsatan eteği ile evrensel olarak yası sembolize etmek istemiş.

Geçen sene White Cube Galeri’de görme imkanı bulduğum ve izlenimlerimi ARTtvBlog Bölümü’nde paylaştığım İngiliz sanatçı Tracey Emin’e ait devasa büyüklükte “When I Sleep’’ adlı heykeli. Cenin pozisyonunda kıvrılmış bir kadın heykeli. Cüssesi, büyüklüğü, hacmine inat hissettirdiği kırılganlığı ve çaresizliği ile benim favorim.


Vik Muniz ‘e ait “Mnmonic Vehicle 2, 2015”

Meslek hayatına reklamcılıkla başlayan 1961 Brezilya doğumlusanatçı çöpten, kâğıttan, teller ve metal parçalarından ne varsa malzeme olarak kullanıp sayısız eserler üretmiş. Sanatçı Rio de Jenerio‘nun dışında yer alan dünyanın en büyük çöplüğü Jardim Gramacho’da geri dönüşüme uygun atıklardan sanat üreten “Catador” grubunu fotoğraflayarak yönetmenliğini Lucy Walker’ın üstlendiği Çöplük-Wasteland Belgeseli ile 2010 Oscar Ödülü’nde en iyi belgesel kategorisinde aday olmuştur. Genelde büyük hacimli çalışmaları ile bilinen sanatçı bu eserinde çok farklı malzemeler kullanarak 1973 model Jaguar E serisi bir araba dizayn etmiş.

Londra‘da ailecek keyifli bir gün geçirmek isteyen tüm sanatseverlerler Regent’s Park İngiliz Bahçeleri Bölümü’nde açık hava sergisini gezebilir, telefonunuza indireceğiniz Frieze uygulaması ile küratör Clare Lilley’in sesinden eserler ve sanatçılar hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
 
Yazı: Nurdan Ateş


En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin