5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

ha:ar Disruption isimli Heykel-Performansı ile House of Brothers Lounge'ta!

ArtNews

bir yıl önce

ha:ar Pernod Ricard Türkiye sponsorluğunda, House of Brothers Lounge’ta gerçekleştireceği Disruption isimli heykel-performansı ile teknoloji ve sanat ilişkisini tartışmaya açıyor!

House of Brothers Lounge, bu yıl Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan ha:ar sanatçı ikilisini ağırlıyor. İkili, sanat, makine ve yapay zeka ilişkisini tartışmaya açarak, modern teknolojinin sanat kavramını kökünden değiştirme potansiyelini masaya yatıracak.

ha:ar, eserlerini üretirken sıklıkla kullandığı yazılım ve bilgisayarlar dışında bu projede yapay zeka ile beraber hayli imkanlı bir heykel tasarlayarak; fuar alanına getirdikleri robot kol yardımıyla da eseri canlı olarak alanda üretecek. İzleyiciler fuar boyunca günbegün eserin gelişimi takip edebilecek ve fuar sonunda esere insan eliyle yapılan son müdahaleleri de görme şansını bulacaklar.

Disruption kapsamında, yapay zekanın ve teknolojinin sanat alanında aldığı yerin, bu ilişkinin doğasının ve bu doğrultuda sanatın geleceğinin tartışılacağı konuşmalar da fuar boyunca yine House of Brothers Lounge’ta gerçekleştirilecek.

House of Brothers Lounge Disruption Konuşma Programı

17.09.2022 Cumartesi | 13:00 – 14:00

Sanat kurumları ve dijitalleşme
Moderatör: Merve Akar Akgün (Unlimited Publication Genel Yayın Yönetmeni)

Konuşmacılar:

Zeynep Arınç (Akbank Sanat Proje Direktörü) Selman Bilal (monoco.io kurucu ve koleksiyoner)

18.09.2022 Pazar | 14:00 – 15:00

Yapay zeka ve Fikr-i Mülkiyet Hakları
Moderatör: Merve Akar Akgün (Unlimited Publication Genel Yayın Yönetmeni) Konuşmacılar:
Ecem Yüksel (Sanatçı)
Selim Bilen (Avukat)
Kerem Ozan Bayraktar (Sanatçı)

19.09.2022 Pazartesi | 13:00 – 14:00

Disruption
Moderatör: Levent Erden (Yazar)
Konuşmacılar: ha:ar (Hande Şekerciler - Arda Yalkın) (Sanatçı, Piksel kurucu)

19.09.2022 Pazartesi | 15:00 – 16:00

Yapay zeka ve sanat
Moderatör: Merve Akar Akgün (Unlimited Publication Genel Yayın Yönetmeni) Konuşmacı: Bager Akbay (Sanatçı, Akademisyen)

20.09.2022 Salı | 13:00 – 14:00

Yapay zeka: Merkez - Merkeziyetsizlik
Moderatör: Merve Akar Akgün (Unlimited Publication Genel Yayın Yönetmeni) Konuşmacılar:
Cem Say (Akademisyen, Yazar)
Tansel Kaya (Mindstone Blockchain, CEO)

20.09.2022 Salı | 14:00 – 15:00

Kamusal alanda dijital sanat
Moderatör: Merve Akar Akgün (Unlimited Publication Genel Yayın Yönetmeni) Konuşmacı: Ekmel Ertan (Küratör, Akademisyen, Amber Festival kurucu direktörü

21.09.2022 Çarşamba | 14:00 – 15:00

Workshop | Generative Adversarial Networks

Melisa Altınsoy, İlayda Begüm İzci

22.09.2022 Perşembe | 13:00 – 14:00

Yapay zeka ve yaratıcılık

Toygun Yılmazer (TBWA Istanbul, Chief Strategy Officer)

ha:ar Hakkında

İstanbul ve New York arasında çalışan heykeltraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın, ha:ar’ı, klasik sanat yaklaşımını yeni teknolojilerle birleştirme tutkusuyla kurdu. Üretimde ustalaşmaya ve yeni ifade imkanlarını araştırmaya olan tutkuları ikiliyi resim, heykel gibi konvansiyonel yöntemlerin yanı sıra video, animasyon, müzik, jeneratif sanat hatta yapay zekayı da içine alan geniş bir yelpazede çalışmaya sürükledi. Bireysel pratiklerini harmanlayarak yeni ve özgün bir ifade biçimi arayan ha:ar’ın çalışmalarının ana konusu “İnsanlığın yarattığı medeniyet, ürettiği teknoloji ve var olma biçimi ile olan çatışması” olarak özetlenebilir. ha:ar bugüne kadar ABD’nin önemli misafir sanatçı programlarından Residency Unlimited (NYC) Artist Alliance International (NYC) ve 18th Street Art Center (LA)’dan davet aldı ve buradaki programları tamamladı. İlk sergisini 2018’de New York’da açan ikili, 2019’da Art Miami’ye katıldı. 2021 yılında Ankara (Cer Modern) Venedik (GAD), Milamo (Scalo Lambratte), İstanbul (Contemporary Istanbul) ve 2022’de Londra’da (J.D. Malat Gallery) solo sergiler gerçekleştirdi. Aynı yıl İtalya’da gerçekleştirdikleri sergileri konu alan “Electric Mannerism” adlı sanatçı kitabı yayınlandı. ha:ar, genç sanatçılara yeni medya sanatını öğretmek amacıyla kurulan ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Piksel Yeni Medya Misafir Sanatçı Programı’nın da (www.piksel.ist) ortak kurucusudur. İkilinin eserleri bugüne kadar Türkiye, ABD, İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Macaristan, Yunanistan ve Rusya'daki çeşitli galerilerde, fuarlarda, müzelerde ve uluslararası sergilerde sergilenmiştir.En Çok Okunanlar