973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Hayata Hangi Perspektiften Bakmak İstediğinize Bu Festivalde Karar Verin! | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

bir yıl önce

Hayata hangi perspektiften baktığımız önemli çünkü kadrajın ölçüsü ne kadar büyükse, hemen hemen karşılaştığımız her duruma karşı bakışımız ve duruşumuz o kadar büyüyor. Eğer hayatta büyük başarı elde etmenin bir sırrı varsa, bu kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koymaktan ve hem onun bakış açısını hem kendi bakış açınızı bilmekten geçer demiş Henry Ford. Hayata nasıl bir perspektiften baktığımız ne kadar önemli değil mi? Perspektifin sağı solu, şekli şemali ona göre öğrenebildiklerimiz kadardır ancak. Perspektifimizi doğru yöne çevirip çevirmemek bizim elimizde. İsterseniz her gün güneşin ışıltılarıyla uyanır ve gün batımını yakalarsınız ya da hayatın soğuk ve boğucu yönüyle karşılaşırsınız. Tercih sizin. Öğrenebileceğimiz ne çok şey var aslında. Peki siz hayata hangi perspektiften bakıyorsunuz? Hayatın sizdeki yansıması nasıl? İşte tam da bu soruların cevabını bulacağınız bir festivalle buluşturmak istiyorum sizi.

 

Fotoğraf sanatı üzerinden disiplinlerarası bir ortam yaratmaya hazırlanan 212 Photography Istanbul, 6-16 Ekim 2022 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ iş birliği ile şehirde çok hareketli bir festival verecek. Şehrin iki yakasına yayılan etkinlikler ile şehrin farklı noktalarına yayılan çok eğlenceli bir festival düşünün. Hepsine katılmaya enerjiniz yeter mi bilmiyorum ama aralarında Stendhal sendromu yaşayacağınız mekanlar ve eserler yer alıyor.15’e yakın mekan da 60’ın üzerinde sanatçının 500’ün üzerinde eserleri sanatseverlerle buluşacak. Ana mekanları arasında Akaretler Sıraevleri ve Yapı Kredi Bomontiada olan festivalde bu yıl, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Taksim Sanat, InstitutFrançais, Yeldeğirmeni Sanat, ALAN Kadıköy, paralel mekanlar arasında Evin Sanat Galerisi, Kalyon Kültür, ArtON, Koli Art Space ve Galeri Zilberman gibi pek çok lokasyonda gerçekleşecek.

Bachir Moukarzel – Nomad 

Peki 212 Photography Istanbul da neler bulabileceksiniz? Öncelikle tematik sergiler dikkat çekiyor. Fotoğraf sanatı dahil yeni medya, video sanatı, heykel ve daha pek çok farklı yaklaşım görülebilecek. Bunun yanı sıra atölyeler, söyleşiler, paneller, film gösterimleri ve portfolyo incelemeleriyle beraber yayıncılık, dans, müzik, gastronomi gibi farklı alanlara da programında yer veriyor. Bu yıl festival programı meydanlarda düzenlenecek sergiler ile kamusal alana da yayılacak. Bu noktalardan birinde düzenlenecek sergide Fred Mortagne, Can Görkem ve Lanna Apisukh’un sokak kültürünün dünyanın dört bir yanında önemli bir parçası olan “Kaykay” temalı fotoğrafları sergilenirken kaykaycıların buluşma noktası olan alanda spor fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biri olan Mine Kasapoğlu ve kaykaycı Adem Ustaoğlu ile atölye çalışması gerçekleştirilecek. Sanatçı, mimar ve emekli kaykaycı Sinan Logie tarafından bu sergiye özel hazırlanan platform üzerinde hem kaykaycılar zaman geçirebilecek hem de sergide bulunan eserler görülebilecek.

 Kata Geibl

Hollandalı küratör Erik Kessels’in fotoğraf disiplininden yola çıkarak bu ifadeye çağdaş bir yaklaşım getiren eserlerinden, Macar fotoğrafçı Kata Geibl’ın küresel meselelere, kapitalizme, kolektif hafızaya, antroposene ve fotoğrafçılık sanatının muğlaklığına odaklanan eserlerine, Doha merkezli ikili Christto&Andrew’in Körfez’deki yaşamı ve etrafını saran duyguları kendilerine özgü hiperrealistik bakışları ile çarpıcı serilere dönüştüren çalışmalarından, İspanyol Fotoğrafçı Felix R. Cid’in fikirler, duygular ve malzemeler arasında bir ifade tekniği kullanan eserlerine, Tina Signesdottir Hult’un kariyeri boyunca Sony World Photography Award ve Hasselblad’ın Master unvanı gibi birçok ödül ve onura layık görülen uluslararası alanda tanınan işlerinden, Aimee Hoving’in doğada yer alan güzellikleri fotoğraflayarak hikâyelerini farklı bir görsel dille anlatan eserlerine, Lorenzo Vitturi’nin eski bir sinema seti ressamı olan ve bu deneyimini fotoğraf, heykel ve performansın kesiştiği mekâna özgü müdahalelerle fotoğraf pratiğine taşıyan eserlerinden, Amerikalı fotoğrafçı Joseph-Philippe Bevillard’ın İrlandalı gezginleri fotoğraflayan ve onların yaşamının parçası hâline geldiği çekimlerle samimiyet ve dostluk hissini veren çalışmalarına kadar ve daha nice sanatçıların ve projelerin içinde olduğu bir festival olacak. Şimdiden ajandanıza ekleyin. 6-16 Ekim 2022 tarihleri arasında Şehrin her yerine yayılan fotoğraf festivalindeki sergileri ve etkinlikleri mutlaka görmelisiniz!

İşte 212 Photography Istanbul da görebileceğiniz sergiler:

 On the road to Cuzco, near Pisac, in the Sacred Valley of the Urubamba river, Peru, 1954 © Werner Bischof/Magnum Photos

MAGNUM PHOTOS SERGİSİ

Magnum Photos 75. yılına özel sergisiyle Akaretler Sıraevleri’nde ziyaretçilerle buluşacak. Chien-Chi Chang, Stuart Franklin, Larry Towell, Olivia Arthur, Steve McCurry, Eve Arnold, René Burri, Hiroji Kubota, Cristina García Rodero, Marc -Riboud, Werner Bischof, Dennis Stock, David Seymour, Paolo Pellegrin ve Peter van Agtmael’in gibi çok değerli sanatçıların yer alacağı sergide toplam 15 eser görülebilecek. 20. ve 21. yüzyılın en iyi fotoğraflarının arkalarındaki hikâyeler ve süreçler, tarihsel bir bakış açısı ile sanatseverlere anlatılacak.

 William Wegman

DOSTLARIMIZ HAYVANLAR SERGİSİ

Festivalde, tematik sergilerden oluşan geniş çaplı bir seçki de olacak. Minik dostlarımızın kahramanı olduğu Dostlarımız Hayvanlar (Our Dearest Friends, Animals) sergisi, 20’ye yakın sanatçının perspektifinden Tophane-i Kültür Merkezi’nde görülebilecek. Hayvanlar âleminin düşlere konuk olan görsel dünyasının, benzersiz karelerde hayat bulacağı sergide, fotoğraf dünyasının öncü isimleri William Wegman, Walter Chandoha, Martin Parr, Hellen van Meene, Tim Flach, Martin Usborne, Ralph Hargarten ve daha pek çok değerli sanatçı yer alacak.

Florian Ledoux 

KAYIP MANZARALAR SERGİSİ

Yerden metrelerce yükselerek insanın ve doğanın iç içe geçmiş halini daha önce görülmemiş biçimde görüntülendiği Kayıp Manzaralar (Lost Landscapes) sergisinde, iklim krizi ve çevre sorunları, drone fotoğrafları üzerinden farklı bir yaklaşım ile Akaretler Sıraevleri’nde ele alınacak. Aynı zamanda Benek Çinçik’in içerik tasarımıyla gerçekleşecek söyleşi programında doğanın tahribatı ve eko-kriz gibi güncel konular tartışmaya açılacak. Bu kapsamda Deniz Tortum ve Amerikalı sanatçı Kathryn Hamilton’un birlikte yönettikleri Our Ark’ı, festival tarihleri boyunca görebilirsiniz.

Emma Summerton

FLORAL DÜŞLER SERGİSİ

Floral Düşler sergisi, sanatseverlere kapılarını ilk kez 212 Photography Istanbul ile açacak St. Benoît Kilisesi’nde gerçekleştirilecek. Floral Düşler (Floral Dreams) sergisindeyse fotoğraf, video ve heykel disiplinlerinden sanatçılar, doğa ve çiçek teması etrafında bir araya gelecek. Doğa temasını güçlü şekilde ele alan İngiliz moda fotoğrafçısı Emma Summerton, Times Meydanı’nın ekranlarını donattığı botanik kareleriyle teknoloji ve doğayı incelikli bir gözle buluşturan ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan sergi için ödünç alınan Jennifer Steinkamp ile canlı çiçek heykelleriyle adından söz ettiren Yunus Karma da sergi de görülebilecek.

Faik Şenol

BİR ZAMANLAR İSTANBUL SERGİSİ

Bir Zamanlar İstanbul sergisi, İbb arşivinde yer alan Faik Şenol fotoğraflarının bir araya geldiği Taksim Sanat’ta gerçekleştirilecek. Sanatseverler nostaljik bir İstanbul kesitiyle karşılaşacak.

KAYITTAYIZ SERGİSİ 

Kayıttayız (On Record) sergisinde, Murat Abbas, Kanat Atkaya, Burak Sülünbaz’ın plak koleksiyonlarından yola çıkarak müziğin görsel tarihinden kareleri ve hikâyeleri ile keşfe çıkılacak. Akaretler Sıraevlerinde görebilirsiniz.

 Bartu Kaan Özdişçi, updownside, Mat-Fibre kağıda inkjet baskı 

REMIX BY MIXER ART SERGİSİ

Bu sene festivalde, genç ve kariyerinin başındaki Türk sanatçılarının gelişmesine olanak sağlayan çağdaş sanat mekanlarından Mixer’in seçkisinden oluşan bir sergi de yer alacak. Remix by Mixer Art başlığıyla ALAN Kadıköy’de gerçekleşecek bu sergide; Umut Erbaş, Nazlı Erdemirel, Edze Ali, Ali Beşikçi, Bartu Kaan Özdişçi, Bade Turgut, Kürşat Bayhan, Emre Erkmen’in çalışmaları görülebilecek.

FOTOĞRAF YARIŞMASI İÇİN ŞANSINIZI DENEYİN!

212 Photography Istanbul, fotoğraf çekmeyi tutku haline getirmiş olan her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımını bu yarışmaya bekliyor. Yarışmanın amacı fotoğraf alanındaki diyaloğu çeşitlendirmek. Bunun için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor çünkü son başvuru tarihi 16 Eylül 2022. Yarışmanın jürisinde bu yıl Unseen Amsterdam Direktörü Roderick van der Lee, fotoğrafçı Ahmet Sel, tasarımcı ve küratör Erik Kessels, British Journal of Photography Yayın Direktörü Izabela Radwanska Zhang bulunuyor. Yarışmayı kazanan kişi 5.000 Euro ile ödüllendirilecek. 212 Photography Istanbul ile ilgili tüm detaylara www.212photographyistanbul.com adresinden ve festival sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Yazı: Fulden Karayel OkumuşEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin