5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Londra'da Sanat Sokaklarda: KCAW20 | Yazan Nurdan Ateş

Nurdan Ateş

3 yıl önce

Geçtiğimiz yıllarda bahar aylarında düzenlenen Kensington&Chelsea Art Week’in 2020 etkinliği, KCAW20 geçtiğimiz sene Covid-19 sebebiyle Ekim ayına ertelendi. Bilindiği üzere Kensington-Chelsea bölgesi sanatsal açıdan çok zengin mirasa sahip bir bölge. Kensington-Chelsea Belediyesi, sanat galerileri, müzeler, firmalar, üniversitelerin sponsorluğunda gerçekleşen bu etkinlik her sene yerel sanatçıları, yetenekleri görünür, bilinir kılmak  ve destelemek için bir tema belirleyip çağrıda bulunuyor. 2020 senesinin küratöryel teması “Dönüşüm”. Bu senenin seçici kurulu K&C Belediye başkanı Cllr Will Pascal, sanatçı Conrad Shawcross, geçmiş dönem FRIEZE Sculpture Park Directörü Jo Stella-Sawicka, sanat danışmanı ve bölge sakini Kristie Kang, The Design Museum’den Josephine Chanter, sanatçı ve bölge sakini Richard Young, Cadogan‘dan Sophia Routledge.

Bu etkinlik kapsamında ay boyunca söyleşiler, galerilerde sergiler, firmaların vitrinlerinde bazı enstelasyonlar yer aldı. Müzelerin kesiştiği South Kensington‘dan KingsRoad‘a, bohem yaşantının kalbi Notting Hill‘e uzanan bölgede açık hava müzesi tadında halka açık enstalasyonlar bu etkinliğin bir parçası. KCAW kapsamında, bu bölgenin 8 değişik noktasına dağılmış eserlerini gezmeye başlayalım mı? Eserlerden ilk ikisi geçtiğimiz haftalarda Sloane Square bölgesinde bulunan çalışmalar.

Through N.3 Liz West

THROUGH N, İngiliz artist Liz West’in 6 metre yüksekliğinde renkli üçgen prizmadan bir renk koridoru. Heykel ve enstelasyonlarında renkleri, renklerin duygularımıza etkisini derinlemesine inceleyen sanatçı, izleyicilerde daha yüksek duygusal  bir farkındalık yaratmak  için seyirciyi eserlerinin içine adeta  davet ediyor. Koridorun içindeki renk seritlerinde geçerken,dış dünyayının renklerinin ve görünümünü değişimini deneyimlemek çok keyifli.

 In Bloom, Toy Studio

2016 yılında 2 tasarımcı Innes Shelley ve Toby Plunkett kurduğu London -based bir yaratıcı kolektif Toy Studio  çalışması In Bloom. Enstalasyonda İslam’ın zengin astronomik ve matematiksel tarihine bir övgü niteliğinde.Evrensel geometrik form, simetri ve desenin doğal güzelliğini vurgulamak için gece led ışıklarla aydınlatılıyor. Alüminyum paletlerin üzerinde İslami eserlerde sıklıkla görülen geometrik ve astrolojik desenler bulunuyor.

Alphabetti Spaghetti, Alex Chinneck

The Guardian Gazetesi’nin “Kentsel İllüzyon Ustası”olarak tanımladığı gerçeküstü heykeller ve sanat eserleri ile tanınan sanatçı Alex Chinneck‘in çalışması “Alphabetti Spaghetti “. Birleşik Krallığın kültürel simgesi, çok istisnai durumlar dışında tasarımında asla değişiklik yapılamayan, Royal Mail’in ikonik kırmızı posta kutuları, Chinneck’in tasarımıyla yer alıyor. Notting Hill‘de son 2 ayda birden ortaya çıkan ortadan düğümlenmiş kırmızı posta kutularından biri. Ölçeği ve ortamı ne olursa olsun Chinneck eserleri izleyiciyi hayrete düşürüp, gülümsetmeye devam ediyor.

People Play, Alice Irwin

Genç sanatçı Alice Irwin’in ilk dış mekan enstelasyon çalışması. Oyun alanları sanatçının küçüklüğüne, masumiyet bir gönderme olmakla birlikte, uzun çalışma saatlerinde çalışmak zorunda kalan ve çocukluğunu yaşayamayan cocuk işçilerin dramınına bir gönderme niteliğinde.

This Earth of Majesty, This seat of Mars, Barnaby Barford

Bu eserden, Holland Park’a 20 dakikalık bir yürüyüşle İngiliz sanatçı Barnaby Barford’un This Earth of Majesty, This Seat of Mars isimli çalışmasına ulaşıyorum.

2 metreden yüksek, iyi halinden pörsümeye, yumuşamaya yani dönüşmeye başlamış bir elma. Sanatçı Shakespeare’in Richard II ‘deki meşhur konuşmasındaki bir satırı eserine isim olarak veriyor. Satırlarda bahsi geçen görkemli İngiltere imajının aksine, iktidarda olanların ahlaki değerleri hiçe sayan ihtiras ve hırslarının topluma, bize hatta evrene etkisini sorguluyor? ”Ve biz düzeltilemez bir dönüşümün uçurumundayız “ diyor.

We're One Family

We're One Family

2020 yazı Covid-19 ile mücadele dışında bir başka üzücü olayda daha tarihte yerini aldı. George Floyd’un suçsuz yere beyaz bir polis tarafından öldürülmesi büyük bir insani suç olan siyah-beyaz ırk ayrımının yarattığı öfkeyi ve bunun sonucu sokak hareketlerinin fitilini ateşledi. ”Black Lives Matter” hareketine bir destek olarak, Britanya ‘da yaşayan, işçi sınıfında çalışan siyahilerin yaşam hakkının önemini vurgulamak için bu sene Black Blossoms Sanat Okulu kurucusu

Bolanle Tajudeen küratörlüğününde, sanatçı Linette Kamala ve Azarra Amoy bir duvar resmi tasarlandı.”We Are One Family. Irkçılık dünyada olduğu gibi İngiltere’de de büyük bir sorun. Daha salgının ilk günlerinde demiryollarında çalışan Belly Muhinga, hastalık taşıyan birinin yüzüne tükürmesi sonucu hastalanmış ve hayatını kaybetmişti. Keza yasadışı İngiltere’den sınır dışı edilmek istenen Paulette Wilson bunlardan bazıları. Çalışamanın sergilendiği alan zaten kendisi bir tarih olan Freston Road. Bölge sakinlerinin oylarıyla seçilen çalışma, 28 metre uzunluğunda.

Bir diğer çalışma The Chelsea Theatre dışının aksam saat 5-10 arası ışıklandırılması. Covid 19 kapsamında kapanan tüm tiyatrolarla  dayanışman halinin ve yakın bir sürede tekrar seyirciyle buluşacağına olan inancın simgesi olarak ışıkları adeta bize ‘Show devam ediyor’ diyor.

Camille Walala

Fransız sanatçı Camille Walala’nın White City metro istasyonu çıkışındaki yaya geçidi enstalasyonu. Sanatçının eğlenceli tasarımı ve canlı renk paleti ile bölge halkına enerji ve gülümseme vadediyor..  

Ülkede Covid-19 salgını dolayısıyla İngiltere‘de müzeler galeriler 2 Aralık ‘a kadar kapanmış durumda. Şimdilik evimizde ve güvenle kalıyoruz ama sanatsız kalmıyoruz.

Yazı ve Fotoğraflar: Nurdan AteşEn Çok Okunanlar