f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Mardin’de Murat Germen Retrospektifine Ziyaretçi Rekoru | ARTtvNews

ArtNews

5 yıl önce


Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde 10 Eylül’de kapılarını açan çağdaş fotoğraf sanatçısı Murat Germen’in “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” isimli sergisini şimdiye kadar 30 bin kişi ziyaret etti.


 

“Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif” sergisini 3 ayda 30 bin kişi ziyaret etti
 
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Çok sayıda tarihi ve kültürel varlığıyla çekim merkezi olan Mardin, birkaç yıl öncesinin görkemli kültür sanat ortamına hızla kavuşuyor. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, gerek Mardinlilerin, gerekse yerli ve yabancı turistlerin her zaman değişmez ziyaret noktası olmuştu. Gösterilen ilginin daha da artmış olması bizim için büyük mutluluk” dedi.
Yoğun ilgiyle karşılanan sergi; aşırı kentleşmenin etkileri, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi temalara odaklanıyor. Sergide, sanatçının son dönem üretimlerinin yanı sıra, farklı serilerinden örneklerle birlikte, hem spontane hem de kontrollü efektler kullanılarak ortaya koyduğu ilk dönem yapıtlarından oluşan 52 eseri yer alıyor.Mimari bakış açısını ve teknolojinin sunduğu imkanları fotoğraf sanatıyla birleştiren ve dijital araçları kullanarak görsel kent tasvirlerinin sıradanlığını ve aşinalığı kıran “Fotoğrafın Türlü Halleri – Murat Germen: Kesit Retrospektif”, 31 Mart 2019 tarihine kadar Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek Mardin’in kültür sanat hayatına kazandırılan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Pazartesi günleri hariç, 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Hazırlayan: Pınar SaraçoğluEn Çok Okunanlar