f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Miami’de 2 Ünlü Çağdaş Sanat Koleksiyonu

İnci Aksoy

12 yıl önce

Miami’de, Art Basel Fuarı zamanında gezdiğim dünyaca ünlü iki çağdaş sanat koleksiyonu hayranlık ve kıskançlık duygularını bir arada yaşatıyor. İnsanların vizyonerliğini alkışlamamak mümkün değil. Darısı başımıza!Richard Jackson’un mavi oda isimli etkileyici eseri , 2011
Rubell Ailesi Koleksiyonu Kurucuları olan Donald ve Mera Rubell evlendikten kısa bir süre sonra, 1964 yılında New York’da kurulmuş. Bu koleksiyon, zaman içinde dünyanın en büyük, özel çağdaş sanat koleksiyonları arasında yer aldı. Rubell Ailesi Koleksiyonu, 1993’den beri Miami’de 4180 metrekarelik yenilenmiş bir alanda eserlerini sergiliyor. Koleksiyon sürekli genişlemekte ve temalı sergileri dünya müzelerine gezmektedir.  Önemli uluslararası sanatçıları sergilemekle beraber, koleksiyon aynı zamanda da istikbal vaadeden genç sanatçıları da destekliyor.


Ruby Neri - untitled 2010 - man 2011

Lisa Yuskavage - Nortview 2000 - (1962 Philadelphia doğumlu)


John Miller - a refusal to accept limits - 2007


Kaari Upson untitled 2009 ( arkadaki eserin içinde ilginç videolar vardı.)


Joel Kyack - good things come


Joel Kyack - 2011 (1972 doğumlu)


Maurizio Cattelan'ın tepede kuşları, gerçeğinden ayırmak mümkün değil.
Serginin sponsoru: LANVIN


Frank Benson, human statute 2011 - 1976


Charles Ray - oh! charley Charley, Charley 1992


Cady Noland'in bira kutularından yaptığı mixed media çalışması - isimsiz 1989


Bert Rodriguez - the true artist makes useless shit for rich people to buy, 2008

Şu dönemdeki gezdiğim sergi; Amerikan Coşkusu (American Exuberance) aralarında Cindy Sherman, Maurizio Cattelan, Keith Haring, Richard Jackson, Richard Prince ve Paul McCarthy gibi isimlerin bulunduğu 40 sanatçıyı biraraya getiriyor. Rubell Ailesi Koleksiyonu, 95 NW 29th Street, Miami’ de yer alıyor, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor.
 
Diğer gezdiğim koleksiyon, De la Cruz Ailesi’ne ait. Aralık 2009 yılında açılmış ve Miami, 23 NE 41 St de yer alıyor. Rosa ve Carlos de la Cruz tarafından özel olarak finanse edilen bu müze, ikilinin çağdaş sanat koleksiyonunu sergiliyor. Eğitim misyonunun bir parçası olarak program, konferanslar, sanatçı atölyeleri ve workshoplara sponsorluk ediyor. Yerel sanat faaliyetlerini desteklemek adına Rosa ve Carlos de la Cruz, lise öğrencileri ve sanatçılar için gezi programları organize ediyor ve burs desteği veriyor.

De La Cruz Collection Contemporary Art Space
Heykel Thomas Houseago, soldaki resimler Ugo Rondinone sağdaki resimler Sigmar Polke

Nate Lowman'ın 30 Million Dollar Smile eserinde oyuncu Julia Roberts,  2011
tablo Kathryn Andrews, Önündeki sandalye John Hancock
öndeki eser: Jim Hodges - arkadaki eser: Gabriel Orozco - sütunun önündeki şekerler: Felix Gonzalez -Torres


Sterling Ruby'nin eseri
 

Şu andaki sergide; Felix Gonzalez-Torres (bu yıl ki İstanbul Bienali bu sanatçıya ithaf edilmişti.), Ugo Rondinone, Mark Bradford, Sterling Ruby, Nate Lowman, Thomas Houseago, Jin Drain gibi daha birçok çağdaş sanatın genç isimlerinin eserleri yer alıyor.  

Miami’ye yolu düşenlerin, bu koleksiyonları mutlaka gezmesini öneririm.En Çok Okunanlar