Mimari Şaheseri Louis Vuitton Vakfı Müzesi | Yazan Leyla Alaton

Leyla Alaton

9 yıl önce


Paris’in en son mimari şaheseri Louis Vuitton Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi Boulogne ormanlarındaki Jardin d’Acclimatation’da yer alıyor.


Sanatseverlerin internetten direk davetiye almadıysa saatlerce kapısında beklemeye razı olunacak müthiş bir yapı! Dışarıdan bakıldığında bir yelkenliyi andıran, hayran kaldığım muhteşem yapının mimarı 1929 Toronto doğumlu, Guggenheim Müzesi binası ile Bilboa’yı ünlendiren Frank Gehry.


27 Ekim 2014 tarihinde açılan müze 13.500 m2’lik yüzölçümüne sahip. Alan içerisinde 11 sanat galerisi ve bir etkinlik salonu yer alıyor. Galerilerin görünümü buz küpüne benzetilmiş.


Isa Genzken 'Rose II' 2007

Müzede yer alan koleksiyondaki eserlerin seçkisi ziyaretçilere dört bölüm halinde sunuluyor. Dışavurumcu, dışavurumculuğa karşı olarak genç sanatçıların 1960’larda bir akım haline getirdikleri pop-art eserler yer alıyor. Diğer bölümler ise düşünsel ve müzik/ses ağırlıklı.

İlk bölümde Christian Boltanski, Pierre Huyghe, Bertrand Lavier, Gerhard Richter ve Thomas Schütte’nin eserleri yer alıyor.


Thomas Schütte

Thomas Schütte’nin ‘Mann Im Matsch’ eseri 2009 tarihli. Eserde ahşap zemin üzerine strafor malzeme kullanılmış. Çapı 8,5 m. olan eserin yüksekliği de 8.5 metre idi. Etrafında dolaşırken küçücük kalan sanatseverler, hayranlıkla eseri izliyorlardı.


Alberto Giacometti

İkinci bölümde ise dışavurumcuların sergilendiği bölümde Ed Atkins, Maurizio Cattelan, Isa Genzken, Alberto Giacometti, Rachel Harrison, Annette Messager, Wolfgang Tillmans. Düşünsel alanda, Bas Jan Ader, Tacita Dean, Mona Hotum, Ellsworth Kelly, Nam June Paik,  Giuseppe Penone, Sigmar Polke, Gerhard Richter ve Akram Zaatari’nin eserleri yer alıyor.


Maurizio Cattelan


Annette Messager

Annette Messager’in 2012-2013 tarihli karışık teknik ‘Mes Transports’ adlı eseri görülmeye değerdi.


Olafur Eliasson eseri ve ben

Çağdaş sanatın en önemli isimlerinden , 48 yaşındaki, Danimarka doğumlu Olafur Eliasson’un eserleri tam bir optik şaheser, bir mühendislik harikasıydı. 17Aralık’ta açılan sergi, 16 Şubat’ta sona erdi.


Olafur Eliasson'ın ışık ve gölgeleri arasında keyifli vakit geçirdim. Sanat ruha iyi geliyor!Paris'e yolunuz düşerse Louis Vuitton Vakfı Çağdaş Sanat Müzesi'ni gezmeden dönmemenizi tavsiye ederim.

Yazı ve fotoğraflar: Leyla AlatonEn Çok Okunanlar