Paris, Gilbert & George’u ağırlıyor – Yazan Leyla Alaton

Leyla Alaton

9 yıl önce


Ünlü İngiliz sanatçılar Gilbert & George; Paris- “Galerie Thaddaeus Ropac”ta “Scapegoat Pictures” sergisiyle yer alıyor. Partnerimle Katıldığım açılışta dünyaca ünlü kolleksiyoner dostları görmek çok hoştu.


Gilbert Proesch (Dolomites, İtalya, 17 Eylül 1943) ve George Passmote ( İngiltere 8 Ocak 1942), 1967 yılında Londra’da St.Martins School of Art’ta tanıştılar. Beraber çalışmaya karar veren  ikilinin birlikte başlangıç hikayesi oldukça ilginç. 1969’da katı duruşu ile bilinen-aynı zamanda okulları da olan- St.Martins School of Art’a  tepki vermeye karar veren ikili, tepkilerini heykel kavramına yeni bir anlayış getirerek yapmaya karar verir; canlı heykeller. Kendilerini canlı heykel olarak sunan Gilbert & George sanat yapmak için herhangi bir materyale ihtiyacı olmadığını, her şeyin sanat yapmak için bir potensiyel taşıdığını savunur.


İkilinin bu anlayışını -seneler sonra bile - Galerie Thaddaeys Ropac’ta bulunan eserlerinde de görmek mümkün. Galeri Paris’ in sınırında Pantin denilen bölgede, vede mutlaka gidip görmeye değer. 250 cıvarı seçkin davetlilere Gilbert n George un kendi eserlerinden oluşan tabaklarında servis yapıldı. Şarap şişelerinin bile üstünde fotoğrafları vardı.


Galeri, ikilinin 2013 yılından itibaren yaptığı eserlere ev sahipliği yapıyor. “Modern batı” yı içlerinde bulundukları sosyolojik yapı ile bütünleştiren ikili; bir arada yaşamanın getirdiği gerginlikleri göz önüne seriyor. Çalışmalarında seks, din, umut, korku, ölüm, bağlılık gibi farklı konuları ele alan partnerler;  40 yılı aşkın bir süredir beraber çalışıyor.


Günümüze dek 2000’den fazla eser yaratan Gilbert & George;  İngiltere, Almanya, Hollanda, İspanya ve Belçika gibi birçok ülkede eserlerini sergilediler. 2007 yılında Venedik Bienali’nde İngiltere’yi temsil eden ikili; içlerinde Guggenheim Museum, Tate Modern Art Museum gibi dünyaca ünlü müzelerde yer aldılar.


Çok sarsıcı, her zaman ki gibi şok eden öğelerden oluşan eserler yine müthiş güncel ve kendi tipleriyle kontrast oluşturan bir şaşırtıcılıkta!


Gilbert & George ikilisinin Spacegoat Pictures  sergisi 15 Kasım’a kadar Galerie Thaddaeus Ropac- Paris’te görülebilir.


Gilbert & George ve ben

Yazı ve Fotoğraflar: Leyla AlatonEn Çok Okunanlar