973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Hindistan’ ın En Önemli Çağdaş Sanat Fuarı Yazan:Leyla Alaton

Leyla Alaton

11 yıl önceHindistan’ın en önemli ve en büyük çağdaş sanat fuarı olan ve bu sene 5. kez gerçekleştirilen Hindistan Sanat Fuarı, Yeni Delhi’de gerçekleşti.

Pakpoom Silaphan - Frida Sits on Double Pepsi

Hindistan’a 4. bu gidişimdi. İlk defa 20 sene evvel gelmiştim. Bu gidişimin esas amacı; Christie’s Müzayede Evi’ nin, VIP’leri için düzenlediği özel geziye katılmak içindi. 24 ülkeden yaklaşık bin sanatçının katıldığı 5. Sanat Fuarı (İndia Art Fair), 31 Ocak 2013 Perşembe günü başladı ve 3 Şubat Pazar günü buldu. Bu vesilesiyle muhteşem bir programa katıldım.
 

106 serginin yer aldığı sanat fuarında galeri ve sanatçıların yanı sıra modern ve çağdaş sanatın en önemli dalları resim heykel, enstalasyon ve performans sanatları gibi farklı disiplinler bir aradaydı. Sergilerin yanı sıra, video gösterim mekanı, sanat kitapları satış alanı ve sanat projelerinin yer aldığı fuarda, 40’a yakın konuşmacının gerçekleştirildiği konferanslar gerçekleştirildi.


Atul Dodiya, cok ünlü, her büyük koleksiyonda işi var. Önünde panjur var. Panjur açılınca altında kalan iş çok muhteşem.

Arjantin, Bengladeş, İsrail, Kore, Litvanya, Pakistan ve Rusya yer alan ülkeler arasındaydı. Türkiye’den de katılımcılar vardı. Yeni Delhi’nin yanı sıra, Hindistan’ın Mumbai, Bangalore, Chennai, Kolkata, Hyderabad, Jaipur, Kochi ve Agra gibi başlıca şehirlerinden önemli galeriler de fuarda önemli koleksiyonlarını sergiledi.

Gülay Semerciğlu'nun eseri, Pi Artworks Yesim Turanlı tarafından fuarda yer aldı. Ayrıca Güler Ateş'inde 'The Loft' adlı eseri Bombay Galerisi tarafından sergilendi. Gurur duydum.

Dünya çapında özel koleksiyonerler, evlerini açıp koleksiyonlarını bizimle paylaştılar. Elbette hepsi Hindistan'ın çok özel ailelerinden, çok büyük sanayici ve ekonomiye en büyük katkıyı sağlayan aileler.
 


Dünyadaki yeni trend zenginliği sanata, kültüre yönlendirerek hem destek vermek, hem de dünya çapında ülkelerini ve sanatçılarını tanıtmak. Hakikaten de bu sefer bambaşka bir Hindistan gördüm. Çok iyi eğitimli, Oxford İngilizcesi konuşan, bir o kadar da gelenek ve göreneklerini dışlamayan, çağdaşlaşmasını destekleyen bir topluluk.
 

Banglades' li sanatçıları destekleyen bir platform, Tayeba Begum Lipi isi My daughter' s Cot
  

 New Delhi street art, graffiti.


Bharti Kher' in Absolute Vodka için yaptığı çalışma. Bindi, hintlilerin 3. göz yerine koydukları işaret. hakikati arayış, yaratıcılık temsilcisi
 

Gündelik hayatta Hindistan’da her yerde karşınıza çıkan nesneler vardır. Subodh Gupta, tava, bisiklet ve süt kovaları gibi milyonlarca insan tarafından kullanılan çelik tiffin kutuları, sıradan ürünleri kullanarak hem de ülkesine ekonomik dönüşüm yansıtmak için heykeller üretiyor. Şaşkınlık hissi yaratan yüzlerce parlak metal kutular, çanaklar ve tenekelerden oluşan heykel enstalasyonu ‘Line of Control’ adlı eserinin önünde.

Yazı ve Fotoğraflar: Leyla AlatonEn Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin