973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

New York kareleriyle ünlü Amerikalı fotoğrafçı “Berenice Abbott” Paris’te

Leyla Ünsal

12 yıl önce
 
         

        Berenice Abbott (1898-1991)

 Springfield doğumlu ünlü Amerikalı fotoğraf sanatçısı Berenice Abbott (1898-1991), 120’den fazla eseriyle Paris Jeu de Paume’da sanat severlerle buluşuyor. 21 Şubat’ta kapılarını ziyaretçilerine açan sergi 29 Nisan’a kadar devam ediyor. 

1921 senesinde taşındığı Paris’e taşınan Berenice Abbott, 20. Yüzyılın en ünlü sanatçılarından Man Ray ile tanışmış, onun engin tecrübesinden yararlanmıştır. İlerleyen zaman içerisinde kendi sanat atölyesini açmış, çektiği portrelerle dünya çapında bir kariyer sahibi olmuştur. 

 Ünlü oyuncular, yazarlar, ressamlar ve entellektüel çevreye ait bir çok büyük sanatçıdan oluşan bu portre serisinde Eugène Atget, Marcel Duchamp, James Joyce, Man Ray, Cocteau, Sylvia Beach, Gide, Foujita, Max Ernst, Marie Laurenci gibi isimlere rastlıyoruz.


Sergide sanatçının en ünlü projesi ‘Changing New York’ (1935-1939) serisi de yer almaktadır. Ekonomik krizin tüm ülkeyi etkilediği tarihlerde amerikan kuruluşu tarafından finanse edilen bu projede 1929 yılında yerleştiği New York şehrinin çok özel manzaraları, günlük yaşamdan insan karelerini fotoğraflamıştır. Bu seri hem sanatsal değere sahip hem de belgesel özelliğinde şehrin gelişimine ışık tutan bir proje ünvanına sahiptir. Metropolün mimari alandaki gelişimi, modern ve eski arasındaki kontras, sanatçı tarafından siyah beyaz karelerle belgelenmiştir. 

Abbott’un 1954 senesinde kadraja aldığı Amerikanın doğu sahilleri, ‘Amerikan Sahnesi’ adı verdiği fotoğraf serisinde toplanmıştır. Bu seriyi ilk kez sanat severlerle buluşturan Jeu de Paume, aynı zamanda sanatçının 1950 li yıllarda Massachusetts Institute of Technology için hazırladığı mekanik ve ışık oyunları üzerine kurulu fotoğraflarını de sergilemektedir. 
Bir gazeteci gibi gerçekleri fotoğraflayan, belgesel tadında kareler yakalayan Abbott, kariyeri boyunca realist-gerçekçi fotoğraf akımının temsilcilerinden olmuştur. Abbott’un eşsiz başarısına tanıklık ettiğimiz bu sergide, eserlerinin benzersizliği, farklılığı aynı zamanda da çeşitliliğin yarattığı kusursuz uyum tarafından etkilenmemek elde değil !                            

  
Yazı-Fotoğraflar: Leyla Ünsal


En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin