Niki De Saint Phalle, Manhattan’ ı kuşattı

İnci Aksoy

11 yıl önce

'Les Trois Graces’ 1999


Park Avenue’de yol boyunca yer alan devasa heykelleriyle yer alan Niki de Saint Phalle, New York’u açık hava müzesine çevirdi.


Nohra Haime Gallery tarafından düzenlenen ve aynı zamanda küratörlüğünü de Nohra Haime’nin yaptığı sergide 10 adet büyük ebatlı eser yer alıyor. Polyester üzerine küçük mozaik camlar ile müdahale edilmiş Niki de Saint Phalle imzası taşıyan heykeller sanatçının farklı dönemlerini yansıtıyor. 71 yaşında California’da vefat eden sanatçının ölümünün 10. yılı anısına düzenlenen sergide; sanatçının totemlerine, siyahi kahramanlarına, caz müzisyenlerine ve sporcular serisine yer verilmiş.
Miles Davis - 1999
Louis Armstrong - 1999


1930 doğumlu, Fransız asıllı Amerikan heykeltıraş, ressam ve film yapımcısı olan Niki de Saint Phalle,  2000 yılında Japonya’da, sanat dünyasının nobeli kabul edilen ‘Praemium Imperial’ ödülüne layık görülmüş.'Grand Step Totem' 2001


Sanatçı 18 yaşındayken Vogue, Life, Elle gibi dergilere modellik yapıp, bu dergilerin kapaklarını süslemiş.


Niki için; sanatsal mirasını geliştirmek ve korumak adına The Niki Charitable isimli, kar amacı gütmeyen bir vakıf kurulmuş. Özellikle ‘Tarot Garden’ ve ‘Stravinsky Fauntain’ isimli eserleri sanatçının başyapıtları arasında almakta ve sanatçının en önemli müzelerde de eserleri bulunmaktadır.
'Nana on a Dolphin' 1998Sergilenen eserler arasında 1983 yılında yaptığı Les Baigneurs sanatçının ilk dönemine ait.  Nana on a Dolphin (1998), Les Trois Graces, siyahi kahramanlar serisinden Louis Armstrong (1999), Miles Davis (1999), Beyzbol oyuncusu Tony Gwynn ve Michael Jordan’a ithaf ettiği basketbol oyuncusu heykeli de yine sergilenen eserler arasında.
'Baseball Player' 1999
'Basketball Player' 1999 - Michael Jordan’a ithafen..Sergi 52. caddeden başlayıp, 60. caddeye kadar sürüyor. Park Avenue’ den geçen her gün binlerce kişi sanatçının muhteşem heykellerine hayranlıkla bakarak ve gülümseyerek güne başlıyor. Niki de Saint Phalle’ in muhteşem heykellerini 15 Kasım tarihine kadar New York Park Avenue’de gezebilirsiniz.


Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar