Palais de Tokyo' da Kinetic Art ve Op Art'ın Öncülerinden Julio Le Parc Yazan:İnci Aksoy

İnci Aksoy

11 yıl önce
Çağdaş sanatı sergileyen en önemli müzelerden olan Palais de Tokyo, 27 Şubat’ ta açtığı 'Soleil Froid' soğuk güneş sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergilerden biri Arjantinli sanatçı Kinetic Art ve Op Art’ ın öncülerinden ve en önemli temsilcilerinden olan Julio Le Parc.


Sanal Daireler, 1965 yapımı ve karışık teknik

Palais de Tokyo'da yer alan sergi gerçekten nefes kesiyor. Müzeye girer girmez sizi Jolio Le Parc’ın devasa enstalasyonu karşılıyor ve aynalardan olusan enstalasyondan sergi alanına giriyorsunuz.Enstalasyonun içinde kaybolurken, sanat nereye gidiyor diye düşünmeden edemiyorsunuz.
Le Parc’ ın yapıtlarında yüzeyler üzerinde üçüncü boyuta doğru taşan formlar yer alıyor. Yapıtların çevresinde hareket eden, metal yüzeyler üzerinde gerçekleştirilmiş sanal daireler ve geometrik formlardan oluşan yapıtların içinden geçerken çıkan seslerden yaratılan güçlü etkiler sergiyi gezenleri büyülüyor.

1980 yılından bu yana Julio Le Parc’ ın Fransa’ da açılan en büyük ve en kapsamlı sergisi, Arjantinli sanatçı (1928 doğumlu)1958 yılında Fransız hükümetinden burs kazanarak Paris’ e yerleşmiş. 1963 yılında Op Art gruplarından 'GRAV' (Research Group for Visual Art) üyesi olan sanatcı, her zaman sanatın toplumla paylaşılması gerekliliğini savunmustur. Halen çalışmalarını Paris’ de sürdürmektedir. Eserleri, dünyanın en önemli müzelerinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır.


Black and White serisi


metal formlardan oluşan Kinetic Art


1958 - 1991 Tuval üzerine akrilik.. Op Art.. Bu eserinde Van Gogh'a gönderme yapıyor.

1966 yılında yaptığı Kinetic Art

Bu sergide 20.yüzyılda ortaya cıkan sanat akımlarından olan Kinetik art ve Op Art’ ın etkisinden kurtulamıyorsunuz!Sergi 13 Mayıs’ a kadar Paris Palais de Tokyo’ da devam ediyor. Yolunuz düşerse mutlaka bu bu sergiyi gezin derim!


 
Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar