Asırlık Mücevherler Paris Les Arts Decoratifs te Yazan: Leyla Ünsal

Leyla Ünsal

11 yıl önce

Paris’in Les art Decoratifs Müzesi’nde sergilenen ‘L’art de la Haute Joaillerie’ sergisi tüm sanatseverleri ve mücevher meraklılarını muazzam bir koleksiyonla buluşturuyor.


1906 yılında Paris’in Vendome Meydanı’nda açtıkları ilk mücevher eviyle dünya çapında bir üne kavuşan Alfred Van Cleef ve Salomon Arpels, yüzyılı aşkın süredir sanat eseri değerindeki mücevherlerin altına imza atan ‘Van Cleef & Arpels’ markasını tarihe kazandırmıştır. ‘L’art de la Haute Joaillerie’ sergisinde 500’ ü aşkın kuyumculuk harikası, birbirinden değerli kişiye özel mücevher işleriyle 1920’ lerden bu yana olan en özel koleksiyonları tarihine göre sınıflandırarak özel vitrinlerde sergileniyor.


Asırlık mücevher evi Van Cleef et Arpels, kuruluş tarihinden günümüze, olağanüstü bir yaratıcılık ile kuşaktan kuşağa aktarılan bu mesleki el becerisini kusursuzluk arayışındaki yolculuğunda dünyanın en değerli, özel yapım mücevherlerini işleyerek gözler önüne sermiştir.


Muhteşem bir beceriklilik örneği olan bu işler, zanaatkarların yaratıcılık gücünü, esin kaynaklarının bolluğunu ve hayal dünyalarının genişliğinin en güzel örneği niteliğini taşırken, aynı zamanda işçilikteki başarılarının, işleme tekniklerindeki inceliğin göstergesi olmuştur.

Seçkin ve kozmopolit bir müşteri kitlesine sahip olan Van Cleef & Arpels mücehver evi, dünya sosyetesinin önde gelen isimlerine özel takılar hazırlamıştır.Bu ünlüler arasında Daisy Fellowes, Barbara Hutton, Wallis Simpson, Windsor Düşesi, 1930-1940 senelerinde mücevher evinin en sadık müsterilerinden olmuştur.1950’ li yıllar Prenses Soraya, Prenses Baroda ve Monaco Prensesi’nin özel siparişleri üzerine yapılan isçiliğin karakteristik özellikleriyle nitelendirilmiştir.1960-1970 yılları ise Farah Pahlavi, Maria Callas, Elizabeth Taylor gibi ünlü isimler için yapılan özel tasarımların zevkini yansıtmaktadır.


Paris’in Les art Decoratifs Müzesi’nde sergilenen ‘L’art de la Haute Joaillerie’ isimli muhteşem sergi 10 Şubat 2013 tarihine kadar edecek.Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki TIK layabilirsiniz.
http://artracking.wordpress.com/2013/01/09/asirlik-mucevherler/

Yazı ve Fotoğraflar: Leyla ÜnsalEn Çok Okunanlar