5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Yayoi Kusama’nın Puantiyeleri Louis Vuitton’ u Sardı

İnci Aksoy

11 yıl önceLouis Vuitton’un tasarımcısı Marc Jacobs, Japon sanatçı Yayoi Kusama ile ortak bir çalışma yaparak tasarımlarını puantiyeye teslim etti. Puantiyeler içindeki New York 5. Cadde de yer alan Louis Vuitton mağazasının önünde içeri görebilmek için uzun kuyruklar oluştu. Yayoi Kusama ve Louis Vuitton işbirliği ile bu yıl puantiye yılı olacak!Fotoğraf makinasını alan Louis Vuitton vitrinini çekiyordu. Önünde kuyruklar, dünyanın her yerinden gelen yabancılarla doluydu :) Kusama, o kadar sahici gibi duruyordu ki vitrinden dışarı çıkacak gibiydi.  Sanat modayla bütünleşince muhteşem farklılık ortaya çıkıyor. Bu yaz New York’un en ilgi çeken vitrini Louis Vuitton oldu.Sanat dünyasında fırtınalar estiren 82 yaşındaki Kusama, henüz 10 yaşındayken görmeye başladığı halüsinasyonları resmetmeye başladı. Katı bir aile yapısı olduğu için daha sonraları sanatı konusunda kısıtlamalar altında kalınca da, Amerika’ya gitme kararı aldı. Fakat bundan 39 yıl önce rahatsızlığı ilerlediği için Japonya’ya geri dönerek psikiyatri kliniğinde yaşamaya başladı. Burada da sanatına ara vermeden puantiyeleri resmetmeye devam etti.


 
Sanatı boyunca birçok defa ‘Sonsuzluk Odası’ olarak isimlendirdiği odalar yaparak, tavandan tabana kadar her yeri periyodik olarak renklerle değişen ampuller yerleştirip, izleyiciye sonsuzluk hissini yaşatmayı başardı.
Yayoi Kusama’ nın puantiyeli çiçekleri içinden çıkan gözlerLouis Vuitton için hayallerindeki rengarenk dünyayı, puantiyelerle birleştiren Kusama; ayakkabılardan çantalara, aksesuarlara kadar her şeyi paha biçilmez sanat eserlerine dönüştürdü. Louis Vuitton vitrininde Kusama’ ya baktıkça yüzünüzü gülücükler kaplıyor. Sanatçıya hayranlığınız daha da artıyor. Onun puantiyeleri aynı zamanda ruhunuza da iyi geliyor, vitrinin önünden kendinizi alamıyorsunuz:)
  Yolu New York’a düşenler mutlaka gezsinler derim. 


 

Yazı ve Fotoğraflar: İnci AksoyEn Çok Okunanlar