Yazlık Sergilerin İlham Veren Dinamiklerini Merak Ediyor Musunuz? | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

bir yıl önce

Her yaz sezonu bizi sürprizleriyle şaşırtan sanat etkinliklerinin her geçen gün çıtayı daha da tepeye taşıyor olması gurur verici değil mi? Geçen yıllara kıyasla bu sezon yeni açılan sanat etkinlikleri neredeyse rekor sayıya ulaştı. Sanatın mevsimi olmaz! Bu vesileyle yaz seyahatlerimizin rotasını artık sanat etkinlikleri belirliyor. Bunun yanı sıra sanat dünyasına muhteşem mimarileriyle, ilham veren fikirleriyle destek olmayı ilke edinen yerler var. Her an her yerde bir sanat eserini görüp satın almanız artık çok kolay. Sanatın yaz kış yaşıyor olmasının en güzel örneklerinden biri yazlığa çekilen sergiler. Öyle ki Bodrum’da radarıma aldığım ilham veren dinamiklere gelin birlikte bakalım. Bodrum'da denize, güneşe, lezzete ve sanata doyamayacağınız bir yaz yaşamaya hazır mısınız?

 Onur Mansız - Sanctuary lll- Art On Bodrum 

ART ON BODRUM X ELEMENTS YALIKAVAK 

İsmini, William Shakespeare’in Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı eserinden alan Summer Dreamin sergisi, yaz ile gelen zihinsel arınmayla birlikte ruhunuza ilaç gibi gelecek. Herşeyden uzaklaşıp kendinize yaklaşacağınız bu sıradışı alan da mimariyi, doğayı ve sanatı aynı çatı altında görebileceksiniz. Yaz boyunca sürekli değişecek bu sergi de farklı disiplinlerden sanatçıların heykel, fotoğraf, yeni medya, rölyef, resim gibi geniş yelpaze de eserleri yer alıyor. Aralarında Ahmet Elhan, Bahadır Hızol, Damla Sarı, Dolanbay, Enis Malik Duran, Gürsel Soyel, Hüseyin Aksoylu, Kerem Giriş, Koray Tokdemir, Mert Diner, Oddviz, Olcay Kuş, Onur Mansız, Ozan Türkkan, Ömer Emre Yavuz, Sencer Vardarman, Ufuk Yılmaz ve Ülgen Semerci’nin eserleri yer alıyor. 28 Ağustos 2022’e kadar yolunuz Yalıkavak’a düşerse bu sergiyi mutlaka görün derim.

 

Ardan Özmenoğlu - Dolunay Alfabesi- Anna Laudel Galeri- Bodrum Zai 

ANNA LAUDEL – BODRUM ZAİ – ARDAN ÖZMENOĞLU

Sanatçı Ardan Özmenoğlu Bodrum’u kendi vizyonuyla eserlerine yansıttığı Bodrumania sergisinde Bodrumun kendine has üç sembolü üzerine yoğunlaşıyor. Denizinin mavisini, begonvilinin pembesini ve evlerinin beyazını ele alan sanatçı, Halikarnas Balıkçısı ve Zeki Müren gibi çok değerli sanatçıların ilham noktası olan, hakkında şiirler yazılan, şarkılar bestelenen Bodrum’un benzersiz güzelliklerini eserlerine yansıtıyor. Yarımadanın artık içinde yaşarken gözden kaçan büyüleyiciliğini ön plana çıkaran sergi de büyük ölçekli cam heykeller, Post It ve neon gibi malzemelerden oluşan eserler göreceksiniz. Özmenoğlu, Bodrum’un mavi denizi, begonvillerinin pembesi, beyaz evleri, doğa harikası koyları, nefes kesici gün batımları, ayın yükselişi ve dolunayda oluşan mehtapları gibi eşsiz manzalarından ilham alıyor. Bodrum’un bu doğal güzelliklerinin orada yaşamadan anlaşılamayacağını düşünen sanatçı, aynı zamanda yarımadanın bizlere sunduğu bakir koylarından, bilindik restoranlarındaki lezzetlere uzanan, herkesi kendine aşık eden lokal özelliklerine dokunuyor. 5 Ağustos-23 Eylül tarihleri arasında Bodrum Zai de bulunan Anna Laudel Galeri de ziyaret edebilirsiniz.

Ergin İnan

ERGİN İNAN BODRUM DA!

Eğer daha önce Çağdaş Türk resminin usta sanatçılarından Ergin İnan’ın eserlerini hiç görmediyseniz sizin için çok iyi bir fırsata rotamızı çeviriyoruz. Bodrum Hebil koyunda bulunan Touch Sanat Galerisinde, kendisiyle özdeşleşen çizgilerinden oluşan kelebek, yusufçuk gibi böcekler, embriyonik insan figürleri, eski kültürlerin imgeleri, su damlaları, kaligrafi, Latin ve Arap harfleri ile yazılmış metinler ve çok canlı renkler kullandığı eserlerinden oluşan Ergin İnan Bodrum da adlı sıradışı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ergin İnan’ın sanatı; birbirlerine bir zincir gibi bağlı kültürlerin yaydığı görsel ve düşünsel enerjiden besleniyor. Mesnevi’nin aşk, ışık, beden ve inanç fikri ile varoluşçuluğun dünyayı anlama ve anlamlandırma çabasını yan yana getiriyor. Ayrıca tüm insanlığı ilgilendiren yaratılış teorileri de onun resimsel dilini yönlendiren bir başka düşünsel açılımdır. Tarihin çok parçalı seyir ve kimliğine saygı gösteren beden ve düşüncesini varoluşsal bir dünyanın kültürel ve düşünsel değerlerine açan bir bakış açısıdır bu. Bu nedenle Ergin İnan’ın sanatının omurgasının oluşturan insan bedeni, her şeyin merkezinde yer alan insanın sonsuzlukla ilişkisine dair bir işarettir. Ergin İnan  Bodrum da sergisi 15 Ağustos’a kadar Touch Sanat Galerisinde mutlaka görülmeli.

Ali Elmacı – Pilevneli Yalıkavak

PİLEVNELİ YALIKAVAK

Pilevneli Yalıkavak, eşsiz manzarasıyla bu yaz Bodrum’da sanatseverlere çok yönlü bir çağdaş sanat alanı yaratıyor. Toskana stiliyle inşa edilmiş beş ayrı taş eve yayılan bir yapı düşünün. Bu taş evlerde sergilerin gerçekleşeceği alanların yanı sıra zaaf İstanbul da gastronomi deneyimi yaşayabilirsiniz. Şu anda galeri sanatçılarının son dönem üretimlerinden oluşan bir grup sergisi ile tüm dünyada ses getiren sergilere ev sahipliği yapan Almanya merkezli König Galerie ve Galleria Continua heykel sergisine ev sahipliği yapıyor. Ne mutlu sanat alanında yine çok değerli iş birlikleri görüyoruz. İnsan figürü ve insanın fiziksel tasvirine odaklanan heykel sergisinde üç galeri temsil ettiği üçer sanatçıdan eserler sunuyor. König Galerie Daniel Arsham, Stephan Balkenhol ve Elmgreen & Dragset; Galleria Continua Hans Op de Beeck, Michelangelo Pistoletto ve Pascale Marthine Tayou; Pilevneli ise Johan Creten, Serkan Sarıer ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserlerine sunumlarında yer veriyor. 

Pilevneli temsil ettiği sanatçılarından Esra Gülmen, Ali Elmacı, Tarık Töre ve Mehmet & Kazım’ın Anim, Les Benjamins, Mergim, Misela ve Monsieur Chaussette ve markalarıyla iş birliğinden doğan ürünler yaz boyunca Pilevneli Yalıkavak içerisindeki mağazada satışa sunuluyor. Pilevneli Yalıkavak’ta ziyarete açılacak bir başka sergi ise galeri alanında yer alan tüm binalar ve bahçe içerisinde çeşitli noktalara yayılıyor. Sergide Bora Akıncıtürk, Nevin Aladağ, Refik Anadol, Nobuyoshi Araki, Johan Creten, Ali Elmacı, Jan Fabre, Esra Gülmen, Hechizoo, Tim Kent, Daniel Knorr, Arik Levy, Bjarne Melgaard, Mehmet & Kazım, Frank Nitsche, Hans Op de Beeck, Zoe Ouvrier, Michael Sailstorfer, Serkan Sarıer, Meltem Sarıkaya, Defne Tesal, Tarık Töre, Richard Wilson ve Erdoğan Zümrütoğlu’nun eserleri sanatseverlerle buluşuyor. 18 Eylül 2022 tarihine kadar Pilevneli Yalıkavaktaki sergiyi mutlaka görmelisiniz.

Ceylan Dökmen-Öktem Aykut Sanat Galerisi – Bodrum Bodrum Kıyı Evleri

ÖKTEM AYKUT SANAT GALERİSİ X BODRUM BODRUM KIYI EVLERİ

Türkiye’nin en önde gelen galerileri arasında yer alan, hem uluslararası hem de yurtiçinde yaptıkları sergi ve projeler ile ciddi anlamda Türkiye sanat ve sergi kültürüne yeni bir ivme kazandıran Öktem Aykut, Bodrum Bodrum Kıyı Evleri’nde yaz sezonu boyunca Açık Labirent adlı grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Bodrum’a yeni bir soluk katmasının yanı sıra özellikle genç kuşak galerici ve sanatçılara da kapılarını açıyor. 

Açık Labirent sergisinde 7 sanatçının eserlerini bir arada göreceksiniz. Aralarında Eymen Aktel, Stijn Ank, Koray Ariş, Ceylan Dökmen, Yasemin Öncü, Mesut Öztürk ve Begüm Yamanlar’ın yer aldığı sergideki eserlerin birçoğu da Bodrum Bodrum Kıyı Evleri’nin alanlarına özel olarak üretildiği bilgisini buradan vermiş olalım.

Bodrum Bodrum Kıyı Evlerine geldiğiniz zaman hemen girişinde bulunan galeri alanını ve Eymen Aktel ve Yasemin Öncü’nün, Açık Labirent için yeni ürettikleri eserleri göreceksiniz. Galerinin iç mekanın da Aktel’in çömlek boyamaları ve Öncü’nün labirent temasını işlediği tuval eserlerinden, Begüm Yamanlar’ın fotoğraf üçlemesi ve Mesut Öztürk’ün seramik yapıtlarına kadar eserleri görmeniz mümkün. Galeri alanının bahçesinde ise, Ceylan Dökmen’in Açık Labirent için ürettiği eserleri ile birlikte Belçikalı sanatçı Stijn Ank’ın ve usta heykeltraş Koray Ariş’in yapıtları birlikte göreceksiniz.

Türkiye de adını sıklıkla duyduğumuz Sanatçı konuk residence programı da ne mutlu Bodrum Bodrum kıyı evlerinde yeni hayata geçti. Sanatçı Eymen Aktel yaz başından itibaren ilk sanatçı konuğu olarak eserlerini muhteşem bir doğanın içinde yarattığı eserleri de burada sergileniyor. Açık Labirent sergisini 1 Ekim 2022 tarihine kadar Bodrum Bodrum Kıyı Evleri’nde ziyaret edebilirsiniz.

XFunds - Seba Mare

SEBA MARE X XFUNDS

Dünyanın ilk fiziksel NFT sergisini görmeye hazır mısınız?

Tüm alışa geldik NFT projeleri lansmanlarını internet ve sosyal medya üzerinden yapıyor. XHouse kalıpları kırarak, sınırları zorlamayı hedefliyor ve bu yüzden de “Elastic Waves” koleksiyonunun lansmanını fiziksel dünyada başlatıp dijital dünyada sürdürecek. XHouse bünyesinde çıkarılacak ilk NFT koleksiyonu BeeMel’e ait “Elastic Waves” koleksiyonu olacak. 1234 parçadan oluşan dijital sanat koleksiyonunun her parçası el yapımı. Uzun bir sürecin birçok aşaması sonucunda ortaya çıkan eserlerin üretimi jel baskı ile fiziksel ortamda başlayacak. Baskıların dijital ortama aktarılmasının ardından eserler yapıbozuma uğratılıp yeniden inşa edilecek. Son olarak da NFT haline getirilecek. Her parçası tamamen elle üretilmesi ve temelinin jel baskı olması Elastic Waves koleksiyonu dünyada bu özellikleri taşıyan ilk NFT koleksiyonu yapıyor. Serginin küratörlüğü Zeynep Arınç’a ait. Geçtiğimiz iki yılda NFT terimi gittikçe popülerleşti fakat NFT’ler tam olarak anlaşılmadı. NFT denince akla fiziksel dünyayla bağlantısı olmayan ürünler geliyor. Peki hem sürdürebilir hem de fiziksel dünya arasında bağ kuran bir NFT projesi mümkün mü? İşte XHouse tam da böyle bir proje. Fiziksel ve dijital dünya arasındaki köprü olmayı hedefleyen XHouse, misyonuna bağlı olarak ilk dijital sanat koleksiyonunu fiziksel dünyada, Bodrum’da hayata geçiriyor. Eğer dijital dünyadaki NFT’lerin fiziksel dünyamızda nasıl yer aldığını görmek istiyorsanız Elastic Waves sergisini kaçırmayın. Sergi sadece 3 gün sürecek. 5-6-7 Ağustos da Seba Mare de görülmeye değer! 

Nilay Özenbay - Ta Bodrum - Marina Yacht Club

TA BODRUM X MARİNA YACHT CLUB

Londranın en popüler sanat organizasyonlarından Ta London, 31 Temmuz - 24 Ağustos tarihleri arasında Renko London organizasyonu ve Renk Erbil küratörlüğünde Bodrum Marina Yacht Club MerQez Artda gerçekleşiyor. Sergi de 15 sanatçının 54 eseri yer alıyor. Aralarında Devrim Erbil, Eva Sonaıke, Nilay Özenbay, Joanna Gılbert, Renk Erbil, Mine Zabcı, Yiğit Yazıcı, Sina Mirel, Samantha Louise Emery, Ece Clark, Barış Sarıbaş, Esra Meral, Cengiz Yatağan, Çiğdem Erbil, Şebnem Bahar yer alıyor. Devrim erbil, bu sergi de yer alan eserleriyle sanatın evrenselliğine, mesafelerin önemsizliğine, kültürlerin kardeşliğine çok önemli bir vurgu yapıyor. Sergi kapsamında, işlerinde dünyanın en güzel ve özel şehirleri arasında yer alan İstanbul, Londra ve New York’u yansıtan Erbil’in, İstanbul koleksiyonunun yanı sıra Bodrum eserlerini de görebilirsiniz. Sergi 24 ağustos 2022’e kadar MerQez Artda görülebilir.

Melek Anqi - Maji Art Galeri - Titanic Deluxe Hotel

MAJİ ART GALERİ X TİTANİC DELUXE HOTEL

Maji Art Galeriyi İstanbul’dan hatırlayanlar vardır. Şimdi Bodrum Titanic Deluxe Otelde SummerArt Bodrum sergisi düzenliyor ve Çağdaş Asya Sanatının en iyi temsilcilerinden Melek Anqi’nin Tayvan da geçen çocukluğundan esinlenen Kaleydoskop Rüyalar serisinden eserleri ilk defa 6 Ağustos’ta Türkiye de görücüye çıkıyor. Sergi ilhamını Taipei de ilkokula başladığında Melek Anqi’ye hediye edilen kaleydeskoplardan alıyor. Kaleydeskop; Çiçek dürbünü de deniyor. İçine bakıldığında renkli desenler görülen bir aygıttır. Bu desenler, ışığın yansımasıyla elde edilir ve dürbün hareket ettirildikçe sürekli değişir. Sanatçı, bu ilgi çekici oyuncakla oluşturabildiği birbirinden farklı rengarenk yapılardan esinleniyor ve kağıt üzerinde ürettiği renkli görselleri dijital olarak dönüştürerek fizi-dijital düşsel gerçeklikler yaratıyor. Seride, sanatçının etkilendiği Tayvan’ın renkli görsel kültürü, alışılmamış renk kombinasyonları ve biçimleriyle kendini gösteriyor. Sanatçı, Geleneksel Çin manzara resminde görülen ve izleyicinin hayal gücünü serbest bırakan boş alan kullanımını bu seride çağdaş bir şekilde yorumluyor. MAJİ Art Gallery’nin SummerArt Bodrum sergisi, Ağustos sonuna kadar Titanic Deluxe Hotel’de görülmeye değer!

Yazı: Fulden Karayel OkumuşEn Çok Okunanlar