5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Yılın Son Sergileri - Yazan Banu Çarmıklı

Banu Çarmıklı

9 yıl önce

Oldukça hızlı ve yoğun geçen 2014 yılının ardından şimdi sabırsızlıkla yeni yılı ve yeni etkinliklerini bekler olduk.  Bu hafta ki yazım için seçmiş olduğum 2014 yılının son sergilerini görmeden yeni yıla geçiş yapmayın derim.
 

İstanbul Modern – Şahin Kaygun – 20 Kasım 2014 – 15 Şubat 2015


İstanbul Modern, Türkiye fotoğrafçılığında farklı arayışlarıyla öncü bir rol üstlenen Şahin Kaygun üzerine, sanatçının 1992’de vefatından sonra düzenlenen en kapsamlı sergiyi sunuyor. Fotoğraf çalışmalarını farklı sanat dallarıyla çağdaş bir yorum çerçevesinde bağlayan sanatçının eserleri teknikler arası sınırları adeta zorluyor.

Detaylı bir arşiv çalışmasının ardından gerçekleşen sergi, Kaygun’un 1970’lerin sonundan itibaren fotoğraf üzerinde ilk deneysel müdahalelerde bulunduğu çalışmalarından, Türkiye’de bir ilk teşkil eden Polaroid’lerine ve son dönemine kadar uzanıyor.


Şahin Kaygun
 

Galerist  – Semiha Berksoy – Halüsinasyon Duvarları – 13 Kasım 2014 / 10 Ocak 2015


Galerist ünlü kandın sanatçımız Semiha Berksoy’un Halüsinasyon Duvarları isimli sergisi ile yılın son etkinliğine imzasını atıyor. Sergi, sanatçının başarılarla dolu yaşama yayılan pratiğinden önemli bir kesit sunuyor. Berksoy’un çok yönlü sanat üretimini yansıtacak, resim, video, kişisel obje ve belgelerin yer aldığı kapsamlı seçki, sanatçının duygusal ve bilişsel bağ kurduğu kişilerle olan ilişkisini ve yaşam, ölüm ve zamanın sınırlarını göz ardı eden tutkulu kişiliğini biyografik ve tematik bir şekilde ortaya koyuyor.


Semiha Berksoy

Annesini sekiz yaşında daha küçük bir çocukken kaybetmiş olması, sanatçının hayata bakış açısının şekillenmesinde, kendini ifade etmesi ve hayatta kalabilmek için sanata tutunmayı seçmiş olmasındaki en belirleyici etken.


Semiha Berksoy

Yaşamı boyunca pek çok uluslararası başarıya imza atmış olan büyük sanatçımız Semiha Berksoy’un bu dokunaklı sergisi 10 Ocak 2015 tarihine dek izleyenlerini bekliyor olacak.


Semiha Berksoy
 

Dirimart – Nuri Bilge Ceylan – Bakmak Üzerine – 25 Kasım – 23 Aralık 2014


Kış Uykusu filmi ile dünya çapında sanatseverlerin dikkatlerini çeken ünlü yönetmen ve fotoğrafçı Nuri Bilge Ceylan 2003 yılından bu güne dek devam eden çalışmalarından oluşan bir seçkiyi Dirimart’ta izleyici ile buluşturuyor.


Nuri Bilge Ceylan

John Berger’in  “bakmak üzerine” isimli kitabından yola çıkan sanatçı, Berger’in sanatın “bakmak” üzerine kurulmuş olduğunu belirten fikrine katılır. Ceylan, yaşamın giriftliğini ve anlamın katmanlarını filmlerinde olduğu gibi fotoğraflarında da kutlar ve karakterlerinin görüntülerini dondururken ki o güçlü anlatım, onun yeteneğinin belirli bir çevrenin, kültürün ya da tarihin de ötesinde olduğunu ortaya çıkarır. Sergide yer alan seçki Ceylan’ın o “dondurulmuş an” içerisinden dünyaya nasıl baktığını gösterir.


Nuri Bilge Ceylan
 

PG Art Gallery – Reysi Kamhi  – Dear Universe  – 6 Aralık- 9 Ocak 2015


Geçmiş sergilerinde kent hafızasının kaydı üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanıdığımız Reysi Kamhi, “Dear Universe,” serisiyle bu kez bir içe yöneliş yolculuğunun kaydını tutuyor. Her şeyin büyük bir hızla değiştiği ve bu hızı yakalamanın mümkün olmadığı şu günlerde sanatçı, modern hayatın telaşından kendisini soyutlayarak elleriyle gözlerini kapatıyor ve işlerinde bu içe yönelişi tasvir ediyor.


Reysi Kamhi

İnsanın, sınırsız kaynakları ve harika düzeniyle var olan doğanın bir parçası olması, sanatçıyı doğayı gözlemlemek ve tanımaya itiyor. Geçtiğimiz yaz Subatan Yaylası’nda geçirmiş olduğu günlerinden hareketle kendi evreninin ve içselliğinin bir haritasını çıkartma sürecini işlerine yansıtıyor.


Reysi Kamhi


Yazı: Banu ÇarmıklıEn Çok Okunanlar