297.Müzayede Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi | Artam Antik A.Ş

122 B izlenme  
4.11.2020
297. Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi
11 Kasım 2017
Artam Antik A.Ş.
 
ÇAĞDAŞ SANATIN USTALARI ARTAM ANTİK A.Ş. MÜZAYEDESİ'NDE
 
Nejad Melih Devrim'den Erol Akyavaş'a modern ve güncel sanatın en değerli sanatçılarına ait eserler 11 Kasım Cumartesi günü Artam Antik A.Ş. Müzayedesi'nde satışa sunulacak. Müzayedede yer alan eserler Antik A.Ş. salonlarında ücretsiz olarak gezilebilir.
 
Çağdaş Türk Resminin Zaman Tüneli
 
ARTAM ANTİK A.Ş.'DEN “EN DEĞERLİLER” MÜZAYEDESİ
Çağdaş Türk resminin usta isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Erol Akyavaş, Burhan Doğançay, Cihat Burak, Mehmet Güleryüz, Mübin Orhon, Komet ve Orhan Peker gibi usta isimlere ait eserler Antik A.Ş. tarafından 11 Kasım Cumartesi günü gerçekleştirilecek müzayede ile satışa çıkıyor.
Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Erol Akyavaş'ın “Kafalar” serisinden tuval çalışması 275.000 TL açılış fiyatı ile satışa sunuluyor. Burhan Doğançay'ın “Kurdeleler” serisinden görkemli bir tablosu 475.000 TL ile müzayedede... Ferruh Başağa'nın ''Akdeniz'' serisinden 175 x 360 cm boyutlarındaki dev eseri “Soyut Kompozisyon” 350.000 TL fiyatla müzayedeye çıkıyor. Nejad Melih Devrim'in Türk Resmi'nde soyut akımının ilk örnekleri kabul edilen 1948 yılına ait tabloları, Orhan Peker'in'' Kediler'' ve ''Ayçiçekleri'', Cihat Burak'ın “Aslan” konulu tablosu müzayedenin öne çıkan eserleri arasında. Ali Avni Çelebi, Nedim Günsür ve Avni Arbaş gibi usta isimlerin tabloları Modern Türk Sanatı'nın önemli eserleri olarak öne çıkıyor. Mübin Orhon, Selim Turan ve Abidin Dino'ya ait eserler ile Mehmet Güleryüz ve Ömer Uluç'a ait sıra dışı tablolar dikkat çekiyor. Türk Resmi'nin önde gelen sanatçıları en değerli eserleri ile müzayedede yer alıyorlar. Devrim Erbil'in “İstanbul” adlı 240 x 520 cm boyutundaki dev eseri 300.000 TL ile satışa sunuluyor. Komet'in 190x190 cm'lik tuval “Kuledibi Düş Gezginleri Hatırası'' tablosu 90.000 TL açılış fiyatına sahip.
Müzayedede güncel sanatçıların eserleri önemli bir bölüm oluşturuyor. Azade Köker'in “Kadın” konulu görkemli yapıtı, Ramazan Bayrakoğlu'nun “Traktör” konulu eseri, Selma Gürbüz'ün “Kadın” konulu eseri, Halil Altındere'nin “Carpet Land” adlı eseri, Kemal Önsoy'un “Güneş” konulu soyut çalışmalarının yanı sıra, Tayfun Erdoğmuş, Haluk Akakçe ve Ekrem Yalçındağ gibi Türkiye'nin önde gelen güncel sanatçılarına ait eserler de müzayedede satışa sunuluyor.
Zühtü Müridoğlu, Koray Ariş ve Alev Ebuzziya gibi değerli heykel ve seramik sanatçıları için de özel bir bölüm hazırlandı.
Müzayedeyi yöneten Olgaç Artam: “Çağdaş Türk Sanatı'ndan zaman tüneli niteliğinde bir seçki hazırladık. Nejad Melih Devrim'in ilk soyut örneklerinden güncel sanatın genç isimlerine uzanan geniş bir sanatçı listesinin sunulduğu 297. Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi müzelerde görülebilecek eserlerden oluşuyor. Modern ve Güncel Türk Sanatı'nın birbirini tamamlayıcı etkisini ortaya koyan muhteşem bir seçki ortaya çıktı'' diyor ve ilk kez uygulamaya başlayacakları fiyatlandırma sistemi hakkında bilgi veriyor: “Müzayedede yer alan eserlerin açılış fiyatları her zamanki gibi lot tanımlarının altında bulunuyor.Açılış fiyatımıza yardımcı olmak adına güncel satış ortalaması bilgilerini paylaşıyoruz. Bu rakam aralığı, sanatçıların benzer nitelikler taşıyan farklı eserlerinin son dönem müzayede satış sonuçları ve sergi fiyatlarının ortalaması alınarak oluşturuluyor. Satış sonuçlarının bulunduğu bilgi bankamız sayesinde koleksiyonerlerimize eserlerin hem yaklaşık değerlerini bildirebiliyoruz, hem de eserleri minimum seviyede ne kadara alabilecekleri (açılış fiyatı) konusunda bilgilendirmiş oluyoruz.”
Satışa sunulacak eserler 2 -11 Kasım tarihleri arasında Artam Antik A.Ş. sergi salonlarında görülebilir. Olgaç Artam tarafından yönetilecek müzayede 11 Kasım 2017 saat 15:00'de Antik Palace'ta gerçekleşecek. www.artam.com sitesinden online kataloğa ulaşabilir veya (0212) 236 24 60 telefon numarasından müzayede ile ilgili bilgi alınabilir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz