d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Antonio Cosentino-Marmaradan Gidenler-Bergsen & Bergsen Galeri

160 B izlenme  
10.11.2020
 Antonio Cosentino
Marmaradan Gidenler
14 Kasım - 26 Aralık 2013      
Bergsen & Bergsen Galeri                                                                                                
 
Sanatın yeni adresi Bergsen & Bergsen Galeri 14 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında Antonio Cosentino’nun “Marmara’dan Gidenler” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor...
Antonio Cosentino’nun üç boyutlu düzenlemeler serisinden “teneke şehir”in devamı sayılabilecek  “Marmaradan Gidenler” sergisi bir kaçış hikayesini anlatıyor. Hayali ve dönüşü olmayan bir gidiş…Kaçış için tasarlanmış büyük bir gemi etrafında bir çok metaforu muhteva eden sergi kaçış fikrini ironi ile anlatırken, yaşanmış kaçış öykülerini de içinde saklı tutuyor.
Bugün belleklerde yaşayan en eski gemi hikayesi olan “Büyük Tufan”  hala üzerinde hayal ürettigimiz unutulmaz bir hayatta kalma ve kaçıs seneryosudur; “Marmaradan Gidenler”  bu hikayenin bir uzantısı olarak da algılanabilir. Madurlar, mutsuzlar, az gelirliler, yaşadıkları vahanın parıltısını kaybetiğine inananlar burdan kaçmanın uzaklara gitmenin hayali ile yaşadılar. On yıllık vizelerin, altı aylık vizelerin,  süresiz oturumların ve her türden kaçıs fikrinin insanda yarattığı heyecanlar, bunun üzerine kurulmuş hayaller, gidilecek yeni vahadaki pırıltı, gitmiş olanların başarıları ve bu meselenin içinde daha birçok  söylence kulaklarımızda hep yankılanır.
 
Tarihte kaçışların önemli bir kısmı denizyoluyla yapılmış ve günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Bu kaçışlar; derme çatma çözümler, yetersiz gemilerle yapıldığı için çoğu zaman trajik sonuçlar doğurmakta. Bu serginin başrol oyuncusu olan Gemi ise bir mühendislik harikası olarak organize bir kaçıs düzenlemek için tasarlanmış ve devasal cüssesiyle hertürlü tehlikeye göğüs gerebilir. Serginin kalbinde yer alacak büyük ölçekteki gemi maketi  izleyicilerin fikirlerine sunulacak. Mutsuzlar, aşk acısı çekenler, sevgilisini ne burda ne de öteki dünyada görmek istemeyenler, etrafında ki yanlışlıkları ve çıkmazları görüp uzaklaşmak isteyenler, kısacasi aradığını  bulamayan herkes için “Marmara’dan Kaçış”  büyük bir  fırsat.
Antoni Cosentino’nun bir kaçış hikayesini anlatan “Marmara’dan Gidenler”  sergisi 14 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında Bergsen & Bergsen Galeri’de sanat severlerle buluşuyor…
 
Antonio Cosentino
1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Mimar Sinan üniversitesi resim bölümü Adnan Çoker atölyesinden mezun oldu. 1996 yılında Hakan Gürsoytrak ve Mustafa Pancar ile birlikte “ “HAFRIYAT” Gurubunu kurdu. Bugüne kadar yurt içinde ve dışında “HAFRİYAT” gurubu ile birlikte küratörlüğünü de üstlendikleri 16 sergiye katıldı. 2006 yılında ilk bağımsız  sergi mekanı olan “Hafriyat Karaköy” ü “Hafriyat” gurubu ile birlikte  kurdu ve üç yıl boyunca grup üyeleri ile birlikte  yöneticiliğini yaptı. Bu süre boyunca “Hafriyat Karaköy”  26 adet sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı, biri Hollanda da olmak üzere iki fuara katıldı. 1999- 2000 ve 2001 yıllarında sırası ile “yerli malı”  “yurttan sesler” ve “aileye mahsustur” sergilerinin küratörlüğünü üstlendi aynı zamanda eserleriyle katıldı.  2011 yılında Münih’ te “Turbo Works” isimli sergiyi düzenledi. Halen İstanbul’da yaşıyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz