Çağdaş Sanat Koleksiyonu-Swissotel Büyük Efes

84 B izlenme  
7.11.2020

Çağdaş Sanat Koleksiyonu
Swissotel Büyük Efes

İzmir'in simgeleri arasında yer alan ve 2008 yılında yeniden kapılarını açan Swissotel Büyük Efes, çağdaş sanat eserlerinden oluşan koleksiyonunun yanı sıra,  Büyük Efes Oteli'nden kalan mirası da koruyarak oteli adeta dev bir sanat galerisine dönüştürdü.
 
1932 doğumlu dünyaca ünlü Kolombiyalı Sanatçı Fernando Botero'nun 1992 yılında yaptığı Atlı Adam heykeli otelin girişinde misafirleri karşılıyor.
 
Bahçe içerisinde uluslararası sanatçılar Lorenzo Quinn’in ‘Aşk ‘ ve Rabarama / Paola Epifani’nin “Giyotin” isimli heykelleri ile Atilla Galatalı’nın restore edilen  seramik panosu yer alıyor.
 
Büyük Efes Kongre Merkezi girişinde Şadi Çalık’ın Artemis heykeli ve Beril Anılanmert’in kırık tabak kompozisyonlu seramik çalışması ile karşı karşıya gelirken, katlarda Atilla Galatalı, Fuat İzer, Erdoğan Ersen, Jale Yılmabaşar ve  Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eşine az rastlanır seramik panolarını da görebilmektesiniz.   
 
Devrim Erbil’in farklı renklerde akrilik üzerine İzmir’i anlattığı baskıları otelin 402 odasında, genç sanatçılar Güneş Çınar ve Yaşam Şaşmazer’in renkli kent manzaralarından oluşan ahşap rölyefleri  katlar içerisinde yer alıyor. 
 
Büyük Efes Kolesiyonu’nda Kemal Önsoy,  Mike Berg, Seçkin Pirim, Mithat Şen, Serdar Arat, Gültekin Çizgen, Zeynep Eren,  Levent Morgök, Alev Gözonar, Suha Özkan, Nasip İyem ve Melek Mazıcı'nın da eserleri yer alıyor.
 
Zaman Tüneli’nde 1964’den bugüne otelin geçmişine ışık tutan arşiv fotoğraflarını Gültekin Çizgen’in cam panoları içinde görmek mümkün.
 
Editörlüğünü İzzettin Çalışlar'ın üstlendiği ''Büyük Efes; Çağdaş Mekanda Sanat'' isimli kitapta İzmir’in simgesi otelin tarihine bir yolculuk yapıp , mimarisi ile bütünleşen Büyük Efes Sanat Koleksiyonu’nu  izleyebilirsiniz.
 
Swissotel Büyük Efes, 80.000 m2 alana yayılan sanat eserlerini  paylaşmak için sanatsever herkese kapılarını açık tutuyor. Bu renkli dünyayı keşfe çıkmak isterseniz, rezervasyon ile rehber eşliğinde gerçekleşen sanat turuna katılabilirsiniz.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin