İzmir'in ilk Sanat Oteli '' Swissotel'' Büyük Efes''

30 B izlenme  
11.11.2020

İzmir'in sembolleri arasında yer alan SwissOtel Grand Efes, 2 yıl önce başlattığı çalışma sonucu bini aşkın değerli sanat koleksiyonunun sahibi oldu. Büyük Efes Oteli'nden kalan mirasın yanı sıra yenilerinin de eklenmesiyle oluşan eserler, oteli adeta dev bir sanat galerisine dönüştürdü.

Çağdaş sanatçılar

Devrim Erbil, oteldeki 402 oda için farklı renklerde akrilik üzerine İzmir'i anlattığı baskılar hazırladı. Genç sanatçılar Güneş Çınar ve Yaşam Şaşmazer'den otelin her iki katı için hazırladığı eserler de yerini aldı.

1932 doğumlu dünyaca ünlü Kolombiyalı Sanatçı Fernando Botero'nun 1992 yılında yaptığı Atlı Adam heykeli de otelin girişine yerleştirildi.

Ayrıca Zeynep Eren, Kemal Önsoy, Mike Berg, Mithat Şen, Serdar Arat, Gültekin Çizgen, Erdoğan Ersen, Levent Morgök, Alev Gözonar, Ceylan İnsel, Suha Özkan, Nasip İyem, Seçkin Pirim, Fuat Ezer, Melek Mazıcı'nın da çalışmalarıyla kolleksiyonun sayısı bini aştı. Otel yönetimi, bu değerli sanat eserlerini herkesle paylaşmak için özel çalışma başlattı ve bir gezi parkutu hazırlandı.

Otelin kurulduğu günden itibaren geçirdiği evreleri gösteren fotoğrafların yer aldığı ''Zaman Tüneli'' de bu parkura dahil edildi. İki danışman eşliğinde gerçekleşen sanat turu için ise otelin müşterisi olmak gerekmiyor, sadece randevu alınması gerekiyor. Bu çalışmalara editörlüğünü İzzettin Çalışlar'ın üstlendiği ''Grand Efes; Çağdaş Mekanda Sanat'' isimli bir de kitap hazırlandı.

Devamı

Seçtiklerimiz