d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Monika Bulanda | Bilinmeyenin Seyri | Kare Art Gallery

95 B izlenme  
6.11.2020
Monika Bulanda
"Bilinmeyenin Seyri"
7 Nisan - 30 Nisan 2015
Kare Art Gallery

 
Monika Bulanda son sergisinde geçtiğimiz yüzyılın çelişkilerini, yansımalarını ve aşırılıklarını eserlerine taşıyor. Gerek kullanılan teknik ve malzeme gerekse de işlerin yapısal çağrışımları, Bulanda nın sanatsal pratiğini öne çıkaran izler olarak görülebilir. Ancak önceki serilerinin aksine sanatçı "bilinmeyenin seyri" ile birlikte, materyal temalardan ziyade soyut bir alanı keşfe çıkıyor. 
 
Bu açıdan bakıldığında ise eserlerde iki ana başlığın görüldüğünü iddia etmek hiç de zor olmayacaktır. Sanatçı bir yandan eserlerde bir göz ile betimlenen izleyicinin alternatif gerçekler yaratmasına işaret ederken öte yandan "bakmanın" yarattığı iktidar ve kontrol mekanizmalarına atıfta bulunuyor.
 
Eserlerde kullanılan ve izleyicinin bakış açısına göre renk ve şekil değiştiren malzeme ise, bu yaratma eyleminin demokratize edildiğini ilan eden işaretledir. Aynı anda farklı kişilerce esere bakıldığında, her bir izleyicinin görüşü her seferinde yeni ve farklı bir boyut ve gerçeklik sunacaktır. Böylece Bulanda nın eserlerinin izleyici ile doğrudan bağlantı kurduğunu ve eseri yaratanın izleyicinin bakışı olduğunu söylemek mümkündür.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz