d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Mustafa Ata | Askı - Beden | Ekol Sanat Galerisi İzmir

117 B izlenme  
4.11.2020

Mustafa Ata
“Askı - Beden”
6 Mayıs – 6 Haziran 2016
Ekol Sanat Galerisi İzmir

İzmir’de yer alan Ekol Sanat Galerisi, renkçi ve dışavurumcu yapısıyla yer çekiminden bağımsız bir yüzeyde, insan-mekan-zaman ilişkisine farklı bir boyut getiren Mustafa Ata’nın “Askı – Beden” isimli sergisine 6 Mayıs – 6 Haziran 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
 
Sergiyle eşzamanlı olarak Eleştirmen Mehmet Ergüven’in kaleminden yaklaşık 100 eserin yer aldığı yeni kitabı, Ekol Sanat Galerisi katkılarıyla sanat severlerle buluşuyor. Kitap, Mehmet Ergüven’in usta yorumuyla Mustafa Ata resmine derin bir bakış sergileyen incelemenin ürünü olarak karşımıza çıkıyor.
Kendi coğrafyasının kültürel ve tarihsel mirasıyla harmanladığı eserlerini, başlangıçta figürü baz alarak anıtsallaştırmış ve zamanla rengi tercih ederek renk –şeritleri olarak adlandırılabilecek özgün bir yapıya taşımıştır. Boşlukta zamansız ve mekansız bir dünyanın askıda kalan soyut bedenleri, bugünkü resimlerinde yeni bir dönemin habercisi olarak karşımıza çıkar. Akademiye girdiği 1966 yılından günümüze kadar pek çok karma sergi ve 38 kişisel sergisi bulunuyor. Yurt içinde ve yurt dışında müze, özel ve resmi koleksiyonlarda çoktandır yerini almış eserleriyle bilinen Mustafa Ata, sanatının 50. yılını “Askı – Beden” adlı sergisi ile kutluyor.
 
Sanat eleştirmeni Mehmet Ergüven, ele aldığı Mustafa Ata kitabında şöyle diyor: “Mustafa Ata'nın resimlerinde, birden fazla figürün yan yana gelmesi ile alışılmış tarzda bir öykü oluşmaz. Çünkü, figürler arasında iletişim amaçlı herhangi bir ilişki yoktur. Düzenlemede devinimi sağlayan yön hatları, devinime aracı olan şeyden (figür) daha önemli hale gelmiştir. Konumuna sığmakta zorlanan figür, mevcudiyetini aralıksız kollamakta direnirken bir tür kımıltısız-devinim’e teslim olmuştur. Buna göre olmayan boşluğa asılı kaldığı izlenimi veren figür, hiç şüphe yok ki, sahibi olmadığı bir hareketsiz hareketin dışında kalan şeydir. Yine değişmeyen başrol oyuncusu olarak resme damgasını vurup, sürekli kendini yenileyen gerilim de bunun sonucudur elbette.
Ata’nın 2010'lardan itibaren bir seri olarak tasarladığı Sarmal, Evrim vb. başlıklı son dönem resimleri, yaşamı boyunca kendine sadık kalmış bir sanatçının başyapıtları arasında yer alır. Öyle ki, gerekçesini kolayca tahmin edebildiğimiz bu gözü kara ve o ölçüde düzeyli soyutlamalar başlı başına bir olay, inanç ve sabırla çalışmanın armağanıdır ona.”
 
Çağdaş Türk sanatının önemli temsilcilerinden Mustafa Ata’nın “Askı - Beden” adlı sergisi, 6 Mayıs-6 Haziran 2016 tarihleri arasında Ekol Sanat Galerisi salonlarında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.
 

 


Müzik :Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz