973c8d03-2093-4610-8d2b-5be8c458cec0.png

Art Basel’ de Türk Galerileri ve Sanatçıları

Leyla Alaton

12 yıl önceHem fuarı gezip, yazı yazmak hem de fotoğraf çekmek hiç de kolay değil =)
 

Art Basel’ e bu sene 5. gidişim. Her sene daha görkemli ve daha ilginç.

Art Basel’de bu sene bir Türk galeri olmaması bizleri üzdüyse de paralelinde açılan birçok prestijli fuarda Türk galerilerini ve sanatçılarını görmek beni mutlu etti. Galerilerdeki eserler birbirinden güzeldi ve yabancı koleksiyonerler tarafından büyük beğeni topladı. Zaten daha hesaplı eser almak isteyen veya ileride star olacak sanatçıları keşfetmek isteyenler özellikle buraları geziyor.

Naçizane fikrim; Art Basel’e bir de ek fuarlar eklenince insan kendini 50 kg havyarın önüne oturmuşa benziyor.  İnsanın bu kadar kısa zamanda bu kadar çok sanatı görüp tadına varması bir de seçim yapması zor değil imkansız. Dolayısıyla ya başka bir formatta bu fuarlar yapılmalı yahut da galeri olarak katılınmamalı.
Cam Galeri, Emir Uras ve Murat Germen ile katılmıştı.
Zeynep Silan Uras ile eşi Emir Uras’ın eserinin önünde

 
Seydi Murat Koç’un eserinin önünde Çağla Cabaoğlu ile..
 

 

Solo Project’ e Çağla Cabağlu Galeri’nin sanatçıları Güneş Çınar ve Seydi Murat Koç’tu.

Güneş Çınar eseri önünde
Yaşam Şaşmazer’in eseri
Galeri x-ist' in sahibi Daryo Beskinazi, sanatçısı Sena' nın eseriyle
Galeri x-ist
Scope’taki bir diğer galeri ise Linart’tı. Sanatçıları Esra Şatıroğlu ve Seyit Mehmet Buçukoğlu.Çağdaş sanatın dünyada ki ''Kim? Kimdir?'' lerinin buluşma noktası. Vip açılışında olmak adete bir prestij göstergesi. Art Basel’ e katılmak için dünyada ki birinci lig galerilerden olmak şart ki; Galerist bu düzeydeydi. Bu sene katılamamış olsa da seneye katılacağını ümit ediyorum.
Fuarı gezen Türklerden Raffi Portakal, Tony Ventura, fotoğraf sanatçısı Murat Germen, Burcu Aksoy, Maya Portakal ve bendeniz.Yazı ve Fotoğraflar: Leyla Alaton


 En Çok Okunanlar

Bizi Whatsapp'ta takip edin