f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Camın Sihirbazı Dale Chihuly 14 Yıl Aradan Sonra Kew Gardens‘da! | Yazan Nurdan Ateş

Nurdan Ateş

4 yıl önce

Büyük Cam Ustası Dale Chihuly, 14 yıl aradan sonra, 50 yıllık sanat kariyeri boyunca imza niteliği taşıyan, büyük ölçekli camdan heykellere dönüşen 32 eseri ile Kew Gardens içinde 13 noktada sanatseverlerle buluştu.


Clear Cerulean Blue Basket Set with Black lip wraps, 1995

1941 Tacoma, Washington‘da dünyaya gelen sanatçı, Washington Üniversitesi İç Mimari okurken cam üfleme sanatı ile tanışıyor. 1965 yılında üniversiteden mezun olunca Wisconsin Üniversitesi’nde, Amerika’nın ilk “Cam Üfleme Sanatı” eğitim programına katılıyor. Çalışmalarına Rhode Island Tasarım Okulu’nda devam eden sanatçı, 1968 yılında Venedik şehrine giderek, cam üfleme sanatı ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.


Seaforms Series

Kazandığı pek çok ödül dışında sanat alanında 13 fahri doktora ünvanına sahip sanatçı, 1976 yılında İngiltere’de geçirdiği bir trafik kazası sonucu tek gözünü kaybediyor. 1979 yılında başka bir kaza daha geçiriyor ve o tarihten sonra cam üfleme sanatına sadece ekibi ile devam ediyor. Çocukluğu doğada ve büyük bahçelerde geçen sanatçı için dev parklar, botanik bahçeler, yerleştirmeler ve sergileme alanı olarak vazgeçilmezi niteliğinde. Sürrealizmin doruklarındaki çalışmaları geniş renk yelpazesi ile birleşince bir görsel şölene dönüşüyor.


Seaforms Series

Sanatçının Botanik Parklardaki ilk sergisi 2001 yılında Chicago Garfield Park ile başlayıp Ohio, Atlanta, Georgia devam ediyor. 2005 yılında Londra’da Kew Garden’daki sergisi ile büyük bir çıkış ve başarı yakalayan sanatçı bu sergi ile öyle büyük bir ilgi topluyor ki sergi fazla talepten uzatılmak zorunda kalıyor.


Rotolo, 2018

Botanik Bahçelerdeki sergilerinin hepsi şahsi küratörlüğünde olup sunulacak eserlerin yerleştirmeleri, konuma ,bitki örtüsüne, ışığa göre özel seçiliyor.


Sapphire Star, 2010

Park içinde 12 yerde sergilenen dış mekan enstelasyonlarının 1 numarası.


Niijima Floats

'İnsanların hiç yaşamadıkları bir şekilde ışık ve renkle gark olmalarını istiyorum'. Dale Chihuly


Summer Sun, 2010

The Shirley Sherwood Gallery of Botanical Art binasında sanatçının 50 yıllık sanat serüveni sırasında tasarladığı daha küçük ölçekli eserlerinden Baskets, Cylinders, Macchia Through to Persians, Seaforms ve Rotolo ismini verdiği, ilham kaynağı farklı çalışmaları yer alıyor.


Ethereal White Persian Pond, 2018

Nilüfer çiçeklerinin bulunduğu havuzda sergilenen eser.


Scarlet & Yellow Icicle Tower, 2013


Paintbrushes, 2016

Bence serginin en çok ilgi çelen bölümlerimden. Parkın üstü camla kaplı, doğal bitki örtüsü ile uyumlu avizesi. Aynı alan içinde pek çok eser sergileniyor.


Beluga Boat, 2018

“Cam evleri çocukluğumdan beri sevmişimdir. Çok güzel cam evlerde çalışma ve eserlerimi sergileme şansına ve onuruna sahip oldum. Yerleştirmelerimde, doğada bitkiler ve canlılarla rekabet etmek yerine kısa bir süre de olsa onlarla uyum içinde yer almalarını istedim.” Dave Chihuly


Fiori Veridi, 2016

Yazı: Nurdan Ateş


Yorumlar (1)
FE

FÜSUN ERDOĞANLAR BENGİSU

Çok güzel bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.


En Çok Okunanlar