Dominic Harris'in Teknolojisiyle Sanatı Hayal Et! | Yazan Nurdan Ateş

Nurdan Ateş

4 yıl önce

Teknolojinin hızı, yeni gelişen teknikler beni çok korkutuyor olsa da bazen öyle anlar oluyor ki... Aklım karışıyor açıkçası.

İşte şimdi sizi teknolojinin sınırları sanat ve estetikle zorlanınca ortaya çıkan müthiş eserlerden bahsedeceğim. Klasik resim sanatı teknoloji ve yaratıcılığın sınırlarıyla harmanlanınca bambaşka bir anlam kazanıyor.

Bu müthiş işleri yapan sanatçıdan bahsetmek istiyorum bugün. 1976 İngiltere doğumlu Dominic Harris. Çocukluğu ve gençliği Bruksel ve Michigan’da geçen sanatçı lise eğitimini Cranbrook Kingswood School’da tamamladıktan sonra İngiltere’ye döner ve The Bartlett School of Architecture en yüksek derece ile mezunu olduktan sonra 2003 yılında mimarlığa başlar. Çalışmalarında Avant-garde mimari ile geleceğin teknolojilerini harmanlayan sanatçı 2007 yılında Notting Hill‘de Cinimad Studio’yu kurar. Konusunda yetkin mimar, ürün tasarımcısı, elektronik ve bilgisayar mühendisi, grafik tasarımcısı, programcı 30 kişilik bir ekiple çalışan sanatçı ülke dışında da geniş kapsamlı hem kişiye özel hem de halka açık çalışmaları, enstalasyonları bulunmaktadır. 2015 yılında Walt Disney şirketi. Tüm fikri haklarının mülkiyet iznini, interaktif çalışmalarında kullanılması için sanatçıya verir, bizi çevreleyen doğaya olan büyük saygı ve hürmeti kodlama tutkusu ile birleşince ortaya akıllara durgunluk verici çalışmalar çıkıyor. Serginin adı ‘Imagine’ (Hayal Et)

Hadi sözü uzatmadan sanatçının hayal dünyasına ufak bir göz atalım.

4 temel ekrandan oluşan Bloomed Wall serisi. Herbiri kendi teması olan ama birbiri icinde ilintili 4 klasik resim. Masada vazo içinde çiçek demeti, çiçekler üzerinde uçuşan sayfaları açık kitap, şamdanda mumlar… İşte gerçek sihir şimdi başlıyor. Vazoya dokunduğunuzda ana renk pembeden maviye dönüyor, kitabın sayfalarını parmağınızın ucu ile çevirebiliyor, muma dokunduğunuzda yakıp, söndürebiliyorsunuz.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/10/3878.mp4

Ruffled serisi;

20 ekranda sanatçının kendi seçtiği 20 ayrı cinsi kuş gözümüze çarpıyor. Ekrana yanına yaklaştığımızda fark ediliyoruz ki kuşlar hem bizimle hem de kendi aralarında iletişime geçiyorlar.

Bloomed serisi;

20 ekranda sanatçının seçtiği 20 cins çiçek sizing en ufak bir hareketiniz ile etkileşime geçiyor ve hareket etmeye başlıyor.

Flutter;

Kelebeğin uçuş hareketi sırasında izleyici ile karşılaşmasının irdelendiği çalışmada kelebeğin uçuş hareketi, bu sırada kanatlar üzerindeki yanardöner yansımalar ve tüm bunların müthiş bir doğrusal zaman diliminde olması.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/10/3880.mp4
 

Mickey&Minnie;

Hayatının bir döneminde Mickey ve Minnie ile karşılaşmamış hayranı olmamış birini tanıdınız mı? Bir çizgi film karakterinden çok ikonlaşmış iki karakter, Harris’ın ileri teknolojisi ve hayal gücüyle birlikte artık bizimle etkileşime geçiyor. Tv kapatınca bazen kızıyor, birbirleri ile iletişime geçiyor, bazen de yer değiştiriyorlar.

[[Video:https://data.arttv.com.tr/ekav/temp/mp4/2019/12/10/3879.mp4

Borusan Çağdaş Sanat Kolleksiyonu içinde de eseri yer alan sanatçının Imagine sergisi 31 Aralık 2019‘a kadar Newbond Street 144-146 Halcyon Gallery’de ücretsiz olarak görebileceğiniz sergi özellikle çocuklarınızın çok ilgisini çekecektir benden soylemesi…Yazı: Nurdan AteşEn Çok Okunanlar