5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Edinburgh Modern Sanat Müzesi – Yazan Sevgi Yıldırım

Sevgi Yıldırım

9 yıl önceMartin Creed

İskoçya’nın “modern” yüzü karşımıza İskoçya Ulusal Modern Sanat Galerisi (Scottish National Gallery of Modern Art)’nde  karşımıza çıkıyor. 1980 yılından beri  İskoçya’nın başkenti  Edinburgh’ta  Water of Leith bölgesinde yer alan galeri iki büyük yapıdan oluşuyor;  Modern One ve Modern Two.


Martin Creed

Neo-klasik bir yapıda karşımıza çıkan Modern One binası, galerinin kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. 1800’lü yıllarda yapılmış olan Modern One, mimarisi kadar girişinde yer alan Martin Creed’in “No.925 Everything Is Going To Be Alright” isimli eseriyle de dikkat çekiyor.  20.yüzyılın başından itibaren Fransız ve Rus sanatının seçkilerini ziyaretçilerine sunan galeri ayrıca Matisse , Picasso, Dali, Andy Warhol, Henry Moore gibi sanatçıları da koleksiyonunda barındırıyor. Modern Two binası ise daha çok geçici sergilere ev sahipliği yapıyor. Modern Two’nun en dikkat çeken eseri ise Eduardo Paollozzi’ye ait; Vulcan.


Eduardo Paollozzi

Pablo Picasso


Louise Bourgeois


Salvador Dali


Alberto Giacometti

İskoçya Ulusal Modern Sanat Galerisi koleksiyonunun yanı sıra bahçesiyle de dikkat çekiyor. Charles Jencks’in Landform adlı eseri ziyaretçilere spiral bir formdan oluşmuş bahçe görüntüsüyle sunuluyor.


Charles Jencks

Bahçenin dikkat çeken başka bir eseri ise Glasgow’lu sanatçı Nathan Coley’e ait. “There will be no miracles here” (Burada mucize olmayacak) isimli eser 2006 yılında yapılmış. Eser, arka fonunda yer alan muhteşem Edinburgh manzarası ile bütünleşerek, şehre eleştirel bir yapı getiriyor.


Nathan Coley

Yazı: Sevgi YıldırımEn Çok Okunanlar