5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Heykellerle Yaşayan Müze Kent “WASHINGTON DC”

Gülten Imamoğlu

11 yıl önce
Chakaia Booker,Take Out


Ulusal bir kahraman ya da lideri onurlandırabilecek en büyük ödüllerden biri hiç kuşkusuz ki onun adına "Washington DC"ye konulacak bir anıttır. "Washington DC"yi gezerken bunun ne kadar doğru bir söylem olduğunu siz de benim kadar hissedeceksiniz.
Chakaia Booker,Gridlock

Alexander Calder,Tom's


Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok önemli kenti görmüş bir sanatçı olarak "Washington DC"yi beni en çok etkileyen kentler içinde ilk sıraya yerleştirebilirim. Kent adeta yaşayan bir müze gibi. Kent içinde 120’den fazla anıtsal eser ve tarihi kahramanın heykelinin olmasının yanında klasik ve modern sanatın en önemli örneklerinin de aralarında bulunduğu, sayısız heykel görülmeye değer.
David Smith,Cubi


Claes Oldenburg and Coosje Van Burgger,Typewriter Eraser

 

Tabi bu sayılara kurumların kendi içlerindeki özel uygulamaları da eklemek gerekir.
Heykeller kentin kimliğine uygun, bulunduğu çevre ile olabildiğince uyumlu ve bir bütünlük içinde, hemen her noktasına yerleştirilmiş. Bu heykellerin bir kısmı insanlardan, bir kısmı bitki ve hayvanlardan, bir kısmı da çeşitli objelerden yola çıkılarak üretilmiş çağdaş sanat yorumlarından oluşuyor.


 Madame CJ Walker,Pass the BuckRoy Lichtenstein, House


 

"Washigton DC"ye gitmeden önce en cezbedici mekan "White House" gibi gelse de şehirde yer alan müze ve sanat eserlerinin yanında en az vakit geçirilen mekan "White House" haline geliyor diyebilirim. 
Kenti özellikle yürüyerek dolaştığınız zaman her an bir sürprizle karşılaşmanız olası. Bir bakıyorsunuz 22. Cadde’de Alexander Pushkin size yol gösterirken, 17. Cadde’ de bir anda Pablo Neruda ile göz göze geliyorsunuz.
 

 Barry Flanagan,Thinker on Rock

 

Özellikle; "Washington Monument"i merkez aldığınızda, "Lincoln Memorial"," Capitol Hill" ile "White House" ve "Jefferson Memorial"ın kesiştiği geometri içinde, en iyi heykeltraşlara ait örneklerin de aralarında bulunduğu açık hava heykelleri yer almaktadır. 
 
Sol Lewitt,Four Sided Pyramid


“National Mall”daki iki önemli heykel bahçesi  en çok dikkatimi çeken yerlerden oldu. Bunlar “Hirshholn Museum and Sculpter Garden” ve “The National Gallery of Art”. Kentte özel tanzim edilmiş açık hava heykel bahçelerinin yanında birçok park ve özel alanlarda mevcut.
Scott Burton


Washington DC’e yolunuz düşerse her adımda size şaşırtabilen muhteşem heykellerle karşılaşabilirsiniz.
Yazan-Fotoğraflar: Prof. Gülten Imamoğlu

 En Çok Okunanlar