Tadına Doyamayacağınız Contemporary İstanbul Yeniliklerle Mi Geliyor? | Yazan Fulden Karayel Okumuş

Fulden Karayel Okumuş

2 yıl önce

Çağdaş Sanatın ülkemizdeki gelişimine büyük katkı sağlayan Contemporary İstanbul geçtiğimiz günlerde pandemi koşullarında fiziksel olarak nasıl başarılı sanat organizasyonu  yapılır sorusuna en iyi cevabı verdi.  

FUARIN EN ÇOK İLGİ GÖREN ESERLERİ

Contemporary İstanbul’un işte en çok konuşulan eserleri: 

Artopol Galeri de Eda Taşlı’nın ıhlamur ağacından ürettiği Nedimeler serisinden heykelleri insanların dünyaya olumlu ve umutla bakmalarını sağlarken, Nilay Özenbay’ın baharını yaşayan bir gül goncasının açılmaya başlayan yapraklarını yansıtan heykeli sonsuzca ilerlemeyi anlatıyor.

Artopol Gallery - Nilay Özenbay

Akbank Sanat’ta Genco Gülan’ın Maskeli İmparator eseri günümüzü fazlasıyla yansıtırken, Galeri Mcrd’de Yücel Kale’nin Son Karar ve Mühürlü Geçmiş heykelleri oldukça eğlenceli ve ilginçti.

Akbank Sanat - Genco Gülan

Anna Laudel Galeri’de Emin Mete Erdoğan’ın Bitkiler, hayvanlar ve binalar adlı eserinin iyice yakınına yaklaşırsanız binaların içinde ufak çaplı bir hayvanlar alemine geziye çıktığınızı hissedebilirsiniz. Sarp Kerem Yavuz’un kedili eseri Katmer Hatun sanki bizi izliyordu. Bilal Hakan Karayaka’nın dengede durmaya çalışan heykeli sanki ansızın canlanıp hareket edecek gibiydi.  Ramazan Can’ın neon ışıklı eseri ya tüm sahip olduğun bu olsaydı sanatseverleri oldukça düşündürdü.

Anna Laudel - Ramazan Can

Anna Laudel - Emin Mete Erdoğan

Gama Galeri’de Cengiz Yatağan’ın boyumuz kadar dev puzzle heykeli, duvarda sanki dans ediyormuş gibi yerleştirilmiş puzzle’ları ve ayna formundaki işleri çok ilgi gördü. Elif Özal Danışman’ın sanki kabuğumuzdan çıkmayı andıran Mavi Mermer heykeli çok güzeldi.

Gama Galeri - Cengiz Yatağan

Piramid Sanat’ta Bedri Baykam’ın içinde Mona Lisa olan eseri sanatseverler tarafından baya bir ilgi gördü. Bozlu Art Project’te Server Demirtaş’ın kinetik heykelleri herzamanki gibi çok etkileyiciydi.

Bozlu Art Project - Server Demirtaş

Galeri 77

Zilberman Galeri’de Carlos Aires’in Afiyet Olsun tabaklarını gören sanatseverler’in karnı acıktı. Bu eşsiz eserin üzerinde dünyanın en değerli insanlarının fotoğrafları bulunuyor.

Pi Artworks’te Mehmet Ali Uysal’ın suya dalmış birini yansıtan heykeli sanki hayal gücümüzün sınırlarıyla oynuyordu. Gelelim Dirimart’taki Nasan Tur’un Now adlı ayna eserine ne kadar gerçekçi değil mi?

Pi Artworks - Mehmet Ali Uysal

Dirimart - Nasan Tur

Dijital işlerin yer aldığı alt katta bulunan Plugin’ de Hakan Sorar ve Ahmet Rüstem Ekici’nin Artivive aplikasyonuyla görüntülenebilen interaktif işlerini çok sevdim.

Plug-in  - Ahmet Rüstem Ekici

Çağdaş sanatın kalbinin attığı Contemporary İstanbul, Uzun süredir hareketlenmeyi bekleyen sanat dünyasına yeniden ivme kazandırarak, geçtiğimiz hafta 15. Edisyonunu 26 yerli sanat galerisi ile fiziki olarak sanatseverlerle buluşturdu. Herkes çok mutlu çünkü sergilenen eserlerin büyük bir çoğunluğu satıldı. Fuar sanat piyasasını resmen yeniden canlandırdı diyebiliriz. Hatta size şahane bir haberim var! Contemporary İstanbul eylül’de kaldığı yerden devam ediyor. Peki Eylül’de neler olacak?

Contemporary İstanbul, Tersane İstanbul’da yeni bir düzenle karşımıza çıkıyor. 16. Edisyonunu 14-19 eylül tarihleri arasında yeni mekanında gerçekleştirmeyi planlıyor. Şimdiden çok ilgi göreceğini söyleyebilirim çünkü çok iddialı ve çok heyecanlı bir projeyle geliyorlar. Bu şahane proje de uluslararası sanat galerileri ve kurumları yer alacak. Fuara deniz yoluyla gitmeyi tercih edenler daha şanslı olacak çünkü tersanenin ihtişamını denizden çok net görebilecekler.

Yazı ve Fotoğraflar: Fulden KarayelEn Çok Okunanlar